Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Wymiana informacji i ich pozyskiwanie w trudnych czasach (radio, CB, itd).
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Post autor: Piotr » 14.10.2017, 17:45

PAWCIO69 pisze:przez chwilę było o CB;)

rozumiem że młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez internetu , co w sumie mnie nie dziwi całe swoje życie oparliście na tym.Począwszy podstawowych kontaktów międzyludzkich(Fb,Insta,ect) przez wiedzę (google) po orientację w terenie GPS.
To bedzie największy kataklizm ,powodzie ,mrozy kosmitów na to macie wywalone..ale jak wam wyłączą prąd i sieć to 4/5 młodych straci grunt pod nogami.
Mam 2 synów 20+ jak patrzę na ich świat, to czasem mam bekę a czasem jestem przerażony jak jednostronnie zbudowali swoje życie.Osobiście uważam że to nie głód, epidemie , wojna czy kataklizmy zabija najwięcej ludzi tylko brak internetu i apatia. bo co to za zycie bez lajków.
Jestem 40+ (a w zasadzie to bardziej 50- :D) i doskonale znam świat bez internetu i telefonów komórkowych (i czasy gdy jak się chciało wiedzieć co u kumpli, to się wychodziło na podwórko a nie odpalało "fejsbunia"). Niemniej jednak uważam, że internet to świetny wynalazek i nie widzę ani jednego powodu aby z niego nie korzystać nawet w sytuacji kryzysowej. Mam rodzinę i znajomych w różnych częściach Polski, Europy i świata a sytuacja kryzysowa może być duża ale nie "globalna" (obejmie na przykład rejon jednego bądź kilku województw), cała reszta świata (a więc i część rodziny i znajomych) będzie dostęp do internetu miała i będzie z niego korzystać. Jeśli zapewnię sobie chociażby możliwość komunikacji e-mailowej (tak aby z ich strony nie trzeba było żadnych specjalnych zabiegów typu radiostacje, pozwolenia itp. aby się ze mną skontaktować) to chociażby mogę się dowiedzieć "z zewnątrz" jaki jest rozmiar kryzysu, czy jest szansa na w miarę szybką pomoc (wbrew temu co piszesz kryzysy i kataklizmy to "sensacja" i ogromna pożywka dla dziennikarstwa) i ewentualna możliwość dogadania się kto mnie tymczasowo przyjmie jeśli będę musiał się ewakuować. To że "przeciętny Kowalski" nie ma technicznych możliwości wysłania wspomnianego e-maila jak mu przewodowy czy komórkowy provider padnie nie oznacza, że nie ma innych możliwości (ja na przykład korzystam z krótkofalarskiego systemu WinLink - wymagane jest pozwolenie radiowe ale dostęp do serwerów jest drogą radiową więc jak padnie mi internet lokalnie, to problemu nie ma, no i specjalny sprzęt i pozwolenia są wymagane tylko po mojej stronie, moi korespondenci normalnie korzystają ze swoich zwykłych skrzynek e-mailowych jak dawniej).

Zupełnie inne zagadnienie to sieci typu LoRA (to w zasadzie system wymiany danych telemetrycznych - można wykorzystać do stosunkowo wolnych lokalnych sieci komputerowych /lokalnych intranetów/ ale nie wiem czy jest sens). Z małych mocy spokojnie uzyskuje się zasięgi do kilku czy kilkunastu kilometrów (zależy od lokalizacji i ukształtowania terenu, wysokości umieszczenia anten nad ziemią, ustawionych prędkości itp.). Spokojnie można to wykorzystywać na przykład do monitorowania urządzeń (na przykład monitorowanie garażu, czy domku/działki kilka kilometrów pod miastem - podpina się pod mikrokontroler instalację alarmową, termometr elektroniczny wewnętrzny i zewnętrzny itp. i masz u siebie w domu podstawowe dane z "działki" niezależnie od tego czy na przykład internet działa czy nie).

Poza tym nie każda sytuacja kryzysowa to apokalipsa i definitywny koniec świata jaki znamy - bezsensowne jest rezygnowanie z pewnych możliwości tylko dlatego, że może wystąpić scenariusz w którym to będzie nieprzydatne. To trochę jak mówienie "po co agregat, przecież paliwa na rok nie zgromadzisz a nawet jeśli, to i tak kiedyś się skończy" - owszem, ale jak będzie tygodniowa awaria prądu, to mi paliwa "styknie".
PAWCIO69
Posty: 292
Rejestracja: 05.03.2017, 15:43

Re: Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Post autor: PAWCIO69 » 17.10.2017, 12:14

Ja nie neguję zalet internetu, tylko zajmuję się strona psychiczną jego zniknięcia ty raczej stroną techniczną .
I w sumie chyba właśnie o to chodzi by ścierały się różne punkty widzenia
Nie możesz uratować planety, ale możesz zadbać o rodzinę i siebie.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Post autor: Achrioptera » 17.10.2017, 13:18

Mnie tam temat wygląda na czysto techniczny.
Piotrze, czy polecisz jakieś konkretne źródło informacji o takich sieciach? Jakieś fora, portale, artykuły? Moja wiedza jest mizerna w tym zakresie, a właśnie chciałbym poprawić komunikację awaryjną w rodzinie.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Post autor: Piotr » 30.10.2017, 22:51

Achrioptera pisze:Piotrze, czy polecisz jakieś konkretne źródło informacji o takich sieciach?
Nie polecę, bo z sieci LoRA itp. nie korzystam :D Korzystam z modułów wykorzystywanych w sieciach LoRA (podłączonych do samodzielnie przeze mnie zaprogramowanych mikrokontrolerów) a do realizacji takich rzeczy nie korzystam z "forów" czy gotowych projektów, tylko ze specyfikacji technicznych producentów, własnej wiedzy informatycznej, elektronicznej i radiotechnicznej oraz własnego doświadczenia (zdobytego po części poprzez eksperymentowanie - nie zawsze się wszystko udaje od pierwszego kopa :D).
Weź też pod uwagę regulacje prawne - nie wszyscy się mogą bawić w używanie urządzeń radiowych własnej konstrukcji, w Polsce obowiązuje stosowne rozporządzenie http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/96 określające kto, na jakich zasadach i do jakich celów może różnych tego typu "bezpozwoleniowych" urządzeń używać i nie zawsze jest tak, że kupione urządzenie czy moduł możesz wykorzystywać we własnej sieci, to jak z komórkami - co innego kupić telefon komórkowy, to może każdy i każdy może go używać, ale już postawienie własnej sieci komórkowej to zupełnie inna bajka i legalne nie jest bez stosownych pozwoleń (nawet tzw. "wzmacniacze zasięgu" są nielegalne), podobnie jest z LoRA. Krótkofalowcy akurat mają ten plus, że amatorskie pasmo 70cm współdzielą z pasmem ISM 433 MHz dlatego mogą wykorzystywać moduły LoRA pracujące na tych częstotliwościach w ramach swoich pozwoleń amatorskich, które to pozwolenia upoważniają do użytkowania sprzętu radiokomunikacyjnego własnej konstrukcji bez konieczności "atestowania" go na zgodność z odpowiednimi normami (oczywiście urządzenie odpowiednie normy musi spełniać, chodzi o to że w przypadku krótkofalowców wystarczy zadbać o ich spełnienie we własnym zakresie, nie trzeba mieć na to "kwitów").
siwyDym7474
Posty: 23
Rejestracja: 09.10.2018, 19:30

Re: Nowoczesne sieci: Lora, Mesh, Gotenna ..

Post autor: siwyDym7474 » 15.04.2019, 22:18

Odświeżę temat bo ostatnio szukałem nowoczesnych środków komunikacji awaryjnej obfitujących w nowoczesne funkcjonalności: chat, głos, mapy, gps ale też tanich ( nie sztuka kupic urządzenie garmina z abonamentem satelitarnym)

Gotenna Mesh:
- mesh czyli przekazuje w standardzie do 3 hopþw ( urządzeń) a teraz w wersji beta do 6 urządzeń
- płatna jest też wysyłanie automatyczne lokalizacji do drugiej osoby ( tylko w tym abonamencie 9usd/mc) wiec troche śmiechu warte
- alternatywna aplikacjana adroida http://glider.link/ potrafi na bieżąco i automatycznie współdzielić lokalizacje z mapami googla offline. To jest apka dla pilotów szybowców ale na ziemi pewnie tez można jej używać.
- podstawowe urządzenie gotenna mesh (2 sztuki : Amazon 179.00$ + 7,78$ wysyłka) ma funkcje chatu, map offline i ręcznego dzielenia się lokalizacją - więc jak trochę biednie, bardzo brakuje automatycznego udostępniania lokalizacji.
- szyfrowanie
- można też w podstawowej wersji poświecić jedno urządzenie i użyć go jako przekaźnika ( zawiesić gdzieś wysoko) - no spoko ale gdyby ten mesh był w standarcei to było by jeszcze lepiej
- działa na nielicencjonowanej częstotliwości ISM 869.425 - 869.625 MHz - to jest ok, ale też mogło by być lepiej gdyby w Europie użyli częstotliwości ISM 433,050 MHz - 434,790 MHz ( niższa częstotliwość większy zasięg)

Radacat Team Messenger C1:
https://www.amazon.com/Radacat-Team-Mes ... op?ie=UTF8
- jakis kanadyjski wynalazek
- mało info w sieci
- na Amazonie dobre oceny
- niestety nie wysyłają do PL... pewnie nie maja modułów na odpowiednia częstotliwość
- automatycznie współdzieli lokalizacje GPS z wcześniej utworzoną grupą znajomych
- chat
- jakies szyfrowanie wiadomości

Sonnet:
- ponoć już niedługo mają wejść do sprzedaży ... no trochę im to zajmuje
- ma mieć mega dużo finiszerów i być tańszy od GoTenna

Własna sieć WiFi mesh:
- niby sa producenci którzy robią dobre urządzenia wifi z funkcją mesh ( np Ubiquiti) ale problemem jest częstotliwość 2,4ghz którą na większe odległości tłumi powietrze dosyc dobrze i z antena dookulną lub antena wifi w telefonie niewiele zdziałamy na wycieczce lub w lesie.


I tutaj dochodzę do pytania czy ktoś używa z powodzeniem któregoś z powyższych rozwiązań lub ma jakieś inne ? Mocno zastanawiam się nad zakupem bo to jest idealne rozwiązanie na wycieczki do lasu i tez w razie katastrofy aby ustanowić łączność na obszarze miasta.

* zrobiłem mały update porównania - do Gotenna dodałem liczbe hopów pośredników i info o aplikacji gliderlink do automatycznego wysyłania swojej lokalizacji.
Odpowiedz