Suche mięso

Gotowanie, pieczenie, grillowanie, duszenie na patelni i tak dalej. Jakiego sprzętu używać, jak go wykorzystywać, jak zrobić zapas paliwa do kuchenki.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Suche mięso

Post autor: djans » 04.05.2016, 20:41

Chyba każdemu, kto się choć trochę interesuje tematyką, znane są różne warianty zapasów/potraw opartych o suszenie mięsa. Ot choćby blitong, pemikan, czy beef jerky.

Moim skromnym te pomysły mają dwie zasadnicze wady: wymagają stosunkowo drogiego surowca (chuda wołowina) i odrobiny zachodu podczas przygotowania (plasterkowanie i suszenie termiczne).

Tanią i prostą alternatywą jest suszony schab.

Bieremy kawał schabu w promocji. Myjemy i suszymy np. ręcznikami papierowymi. Wykrawamy polędwiczkę i tłuszcz. Tak spreparowany schab solimy, aż z każdej strony będzie gruba warstwa. Wstawiamy na jakieś sitko i do szczelnego pudła, a następnie do lodówki - chodzi o to, by sól wyciągała wodę z mięsa, a nie lodówkowej atmosfery.

Czekamy dobę, podczas której można ewentualnie zlewać nadmiar soków puszczonych przez schab. Następnie mięso płuczemy, suszymy i grubo oprawiamy cukrem (!). Potencjał osmotyczny generowany przez cukier jest dla drobnoustrojów tak samo zabójczy, jak ten od soli, a chodzi o to, by mięso w smaku nie było za słone ostatecznie.

Czekamy następną dobę, powtarzamy całość, tym razem znów z solą.

Po trzeciej dobie opłukane i osuszone mięso zasypujemy przyprawami (ja sypię pieprz i ostrą paprykę. Następnie zawijamy w jakąś siatkę (może być pończocha, firanka, co kto woli) - chodzi o to, by przyprawy docisnąć do mięsa, insekty trzymać na odległość, a tlen atmosferyczny dopuszczać. Następnie wieszamy w jakimś przewiewnym miejscu. Tak sobie może obsychać tygodniami. W lodówce trzymałem testowo miesiącami. Podejrzewam, że w chłodnej piwnicy można by także długo. Nawet jak podłapie odrobinę wilgoci, to jedynie wykrystalizowuje na powierzchni nadmiar soli - świetna warstwa bakteriostatyczna.

Jak komuś wyjdzie za słone, może zrobić dwa dni cukrowe i jeden solny.

Minus taki, że do spożycia trzeba naprawdę cienko pokroić w poprzek włókien - a robi się z tego twarda kostka. Chociaż gdyby miałoby być spożyte w całości, to można namoczyć.


Smacznego!
slawszczep
Posty: 21
Rejestracja: 04.05.2016, 20:11

SZYNKA DOJRZEWAJĄCA

Post autor: slawszczep » 04.05.2016, 20:47

Awatar użytkownika
Krzysztof Lis_DS
Posty: 81
Rejestracja: 28.04.2016, 16:15

Re: SZYNKA DOJRZEWAJĄCA

Post autor: Krzysztof Lis_DS » 05.05.2016, 10:56

Proszę o więcej szczegółów -- czemu akurat polecasz ten film.

Póki co, wygląda to na ordynarny spam i reklamę tego filmu. A takie posty będziemy stąd wyrzucać.
slawszczep
Posty: 21
Rejestracja: 04.05.2016, 20:11

Re: SZYNKA DOJRZEWAJĄCA

Post autor: slawszczep » 05.05.2016, 16:35

Znajomi i ja robimy takie wyroby.Dokładnie jest to schab dojrzewający.Po zrobieniu jest pyszny.No i może długo leżeć.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: SZYNKA DOJRZEWAJĄCA

Post autor: djans » 05.05.2016, 18:08

Wniosek do Admina o połączenie z moim postem "Suche mięso" - chodzi w zasadzie o to samo. Użytkownicy będą mieli w jednym miejscu opis i materiał video.

Przy czym nie wiem, kto umieścił wpis w poprawnym miejscu - kolega, czy ja.
Awatar użytkownika
Krzysztof Lis_DS
Posty: 81
Rejestracja: 28.04.2016, 16:15

Re: Suche mięso

Post autor: Krzysztof Lis_DS » 05.05.2016, 19:52

Załatwione.

Moim zdaniem na takie materiały lepsze jest miejsce w dziale o robieniu zapasów żywności, bo celem produkcji takiego mięsa jest jego konserwacja na potem.
AlfonsPG
Posty: 4
Rejestracja: 30.07.2019, 14:11

Re: Suche mięso

Post autor: AlfonsPG » 30.07.2019, 14:16

Dobry filmik w sumie. Reklama, nie reklama, ale jest na temat.
Odpowiedz