Droga

Planowanie trasy i sposobu ucieczki. Ćwiczenia, pomysły, sprzęt.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Droga

Post autor: djans » 17.07.2016, 21:54

Niezależnie od tego jaki, i na jakie okoliczności, wybraliśmy cel ewakuacji, to pewne prawidłowości pozostają niezmienne.

Mianowicie bez względu, czy uciekamy przed atakiem zombie, świńską grypą, wrażym wojskiem, czy powodzią, należy proporcjonalnie stosować pewne zasadnicze reguły.

1. Unikać dróg najbardziej oczywistych, najmocniej uczęszczanych. Nawet i bez paniki są wystarczająco zakorkowane . Jeśli dodać jakąkolwiek stłuczkę, to mamy paraliż.

2. Jeśli chcemy się poruszać niezauważenie (bo zombie, wraże wojska, rabusie), to musimy wybrać zadrzewiony (uwaga na drony z termowizją), albo po terenie otwartym poruszać się jedynie nocą (uwaga na drony z podczerwienią i termowizją).
Zbrojownia
Posty: 44
Rejestracja: 05.07.2016, 13:45
Kontaktowanie:

Re: Droga

Post autor: Zbrojownia » 20.07.2016, 11:38

Pytanie techniczne: co to jest "podczerwień i termowizja"? Termowizja opiera się na pewnym zakresie podczerwieni. Czy ktoś stosuje do rozpoznania kamery pracujące w innych zakresach?
http://zbrojownia.org
Stowarzyszenie kolekcjonerów broni i strzelecki klub sportowy PZSS.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: Droga

Post autor: Piotr » 20.07.2016, 17:47

Zbrojownia pisze:Pytanie techniczne: co to jest "podczerwień i termowizja"? Termowizja opiera się na pewnym zakresie podczerwieni.
Teoretycznie tak, ale potocznie używa się różnych nazw na różne urządzenia, "podczerwień" na zwykłą kamerę bez założonego filtra odcinającego podczerwień (czyli "sumującą" pasmo widzialne i podczerwieni na jednym przetworniku) która obrazuje tylko amplitudę/siłę światła (bez rozdziału na poszczególne "barwy") z ewentualnym doświetleniem własnym źródłem podczerwieni, natomiast "termowizja" działa tylko w określonym wycinku podczerwieni, pasywnie (bez doświetlania) i oprócz siły/amplitudy urządzenie mierzy też "barwę" (jest filtr na matrycy podobny jak w normalnych aparatach fotograficznych, tylko w zwykłych aparatach jest filtr robiący podział na RGB a w termowizji filtr na różne długości fali podczerwieni).
Co do zasady oczywiście masz rację - termowizja (taktyczna używana przez wojsko, pograniczników itp.) opiera się na podczerwieni.
Zbrojownia pisze:Czy ktoś stosuje do rozpoznania kamery pracujące w innych zakresach?
Wojsko (polskie chyba jeszcze nie :D) używa radarów dopplerowskich do wykrywania ruchu obiektów (pozwala to wykryć poruszający się pojazd nawet jeśli powiedzmy drzewa go zasłaniają i nie będzie go widać w noktowizji czy termowizji), ale nie są to urządzenia powszechne używane przez zwykłe oddziały, są montowane najczęściej na śmigłowcach, myśliwcach i dronach (rzadziej na pojazdach naziemnych). Osoba poruszająca się pieszo raczej nie musi się tym przejmować, bo to są systemy zoptymalizowane do wykrywania samochodów, czołgów i innych tego typu pojazdów w ruchu (chodzi o prędkość poruszania się a nie o wielkość).
Ostatnio zmieniony 20.07.2016, 20:36 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Zarkis
Posty: 47
Rejestracja: 03.05.2016, 18:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Droga

Post autor: Zarkis » 20.07.2016, 18:00

Zbrojownia pisze: Wojsko (polskie chyba jeszcze nie :D) używa radarów dopplerowskich
WP używa takich radarów ze dwa lata temu kupili kilkaset od Brytyjczyków, a Radwar też coś podobno z tym kombinuje a to porządna firma i popyt w wojsku jest na sprzęt tego typu.
Ostatnio zmieniony 20.07.2016, 18:00 przez Zarkis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Droga

Post autor: Krasny » 20.07.2016, 18:00

Podczerwień i termowizja to w sumie podobna technologia oparta o inne zakresy promieniowania.
W kontekście tego co Djans napisał chyba chodziło mu o termowizję i noktowizję.
Noktowizor widzi w nocy obiekty oświetlone niewidzialnym światłem podczerwonym.
Mogą to być obiekty martwe lub nie generujące ciepła na przykład drzewa.
Termowizja pozwala zobaczyć obiekty promieniujące ciepłem czyli podczerwienią bez ich oświetlania.
Czyli na przykład można zobaczyć człowieka, rozgrzany silnik samochodu itp.
Jeśli taki obiekt jest zasłonięty czymś niezbyt "grubym" czymś co nie izoluje promieniowania cieplnego to w dzień lub w nocy w termowizji będzie on widoczny.

Dla przykładu, nad lasem przelatuje dron wyposażony w termowizję (nie ważne dzień czy noc).
Polanka jest osłonięta siatką maskującą i krzakami, pod siatką znajdują się ludzie i oni będą widoczni.
Pod siatką będzie widoczne każde źródło ciepła jak pracujący generator prądu, kuchenka itp.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: Droga

Post autor: Piotr » 20.07.2016, 20:21

Zarkis pisze:
Zbrojownia pisze: Wojsko (polskie chyba jeszcze nie :D) używa radarów dopplerowskich
WP używa takich radarów ze dwa lata temu kupili kilkaset od Brytyjczyków, a Radwar też coś podobno z tym kombinuje a to porządna firma i popyt w wojsku jest na sprzęt tego typu.
A to przepraszam za wprowadzenie w błąd, nie wiedziałem :D W sumie to miło się czyta informacje, że nasza armia powoli wychodzi z technologii "układu warszawskiego" i wkracza w XXI wiek. Do tej pory takimi "gadżetami" dysponowały tylko niektóre wojska specjalne typu Grom i Nil (choć nie wiem czy ScanEagle będące na polskim wyposażeniu mają dopplery na pokładzie, ale skoro mają systemy detekcji anomalii magnetycznych do wykrywania obiektów podziemnych oraz radary Nano-SAR, to dopplery być może też).
Unono
Posty: 498
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Droga

Post autor: Unono » 24.02.2020, 10:31

Trochę nie na temat.... chociaż:
https://wiadomosci.wp.pl/akcja-ratunkow ... 624372353a
Nie mogę tego zrozumieć sześciu ludzi, mieli kawałek dachu, opał i co? nie mogli sobie dać rady? Dobra. Jeden był przemarznięty, ale pięciu mogło zrobić osłonę z resztek szałasu, rozpalić ogień. Nie mieli ognia? nie wierzę. Tylu jest palących. a nawet każdy ma komórkę. Wystarczy jeden telefon ( bateria ) i masz ogień. Drewno? widać podłogę, strzechę. Mamusiu ratunku .....
Odpowiedz