Security smoke

Przed włamaniem, pożarem, zalaniem, zombie.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Security smoke

Post autor: djans » 15.10.2016, 14:26

W książce "The Zombie Survival Guide" zetknąłem się z formą zabezpieczenia antywłamaniowego w postaci rozpylaczy gazu pieprzowego, który to pomysł miałby być zupełnie nieskuteczny wobec tych fantastycznych istot. Zaciekawiony samą koncepcja, z którą się wcześniej nie spotkałem, poguglałem trochę i trafiłem na pomysł oparty o zupełnie inne rozpylacze.

W idei "dymu bezpieczeństwa", czy "mgły antyzłodziejskiej" nie chodzi o odpędzenie rabusiów drażniąca substancją, ale o szybkie wypełnienie danego pomieszczenia gęstą, niegroźną mgłą, uniemożliwiającą jakąkolwiek orientację, co w połączeniu z głośnym dźwiękowym sygnałem alarmowym skutecznie zniechęca do kontynuacji rabunku.

Zasada działania jest prosta - mieszaninę wody i gliceryny odparowuje się gwałtownie, a tak powstała mgła jest gęsta i zawiesista. Są zestawy samochodowe, są takie, do przenoszenia ręcznego.

Rzecz wydaje mi się o tyle ciekawa, że jeśli mamy w domu/mieszkaniu jakiś "panic room", to teoretycznie można by się tam - podczas napadu - zamknąć i spokojnie poczekać, aż dym i alarm przegonią napastników.
Wojto
Posty: 58
Rejestracja: 23.10.2016, 17:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Security smoke

Post autor: Wojto » 24.10.2016, 18:19

Tak, też mnie to rozwiązanie zainteresowało. W necie są filmiki z działania tego ustrojstwa. Ale jedna rzecz dyskwalifikuje rozwiązanie, które oglądałem, - cena. Podstawowe urządzenie na najmniejszy metraż to koszt rzędu 5 tysięcy zł! Nie mam pojęcia skąd ta cena. Podejrzewam, że z mechanizmu kontroli 'zadymienia', który sprawia, że dym jest uzupełniany w przypadku, gdy włamywacz, np. otworzy okno. Szkoda, że nie ma (w każdym razie nie natknąłem się) na wersję uproszczoną, t.j. zwykły nabój z 'dymem' i sterowana przebijarka, która jednorazowo rozpyla zawartość naboju. Coś podobnego jak rozpylacze zapachów stosowane w toaletach.

Możesz podaż namiary na te przenośne wersje o których piszesz?

A rozwiązanie z gazem pieprzowym uważam za ryzykowne. Włamywacz po pierwszym ataku łez i kichania wkur@#$%i się i zdemoluje nam mieszkanie.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Security smoke

Post autor: djans » 24.10.2016, 20:17

Musisz poguglać - widziałem wynikach graficznych.

System bazuje na gwałtownym odparowaniu gliceryny z wodą - nie da się takiego dymu wcześniej przygotować. Można natomiast pokombinować samemu... Jakaś dysza i mocna grzałka...
Odpowiedz