Oświetlenie

Przed włamaniem, pożarem, zalaniem, zombie.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Oświetlenie

Post autor: Achrioptera » 07.03.2017, 08:54

Koledzy drodzy, w elektryce biegli.
W tym roku szykuje się do nowego mieszkania i remontu, prawdopodobnie z wymianą elektryki, więc wymyśliłem sobie oświetlenie LED. Czytałem artykuły Krzyśka na blogu Drewno Zamiast Benzyny, teraz szukam bardziej szczegółowych i aktualnych porad.

Obiekt moich rozważań (na razie) teoretycznych to mieszkanie w bloku, 50-70 m2, jeśli się uda to z jakąś fotowoltaiką na balkonie.

Na początku rozważałem położenie podwójnej instalacji elektrycznej (230V i 12V) z jednym głównym transformatorem, ale potem doczytałem o takich przeszkodach jak niskie napięcie -> większy opór -> więcej ciepła -> grubsze kable -> większe koszty, plus przy dużych prądach (?) kable zaczną generować szum radiowy. Wiem, że można łączyć lampy 12V szeregowo, co częściowo zmniejsza w.w. problemy, ale nie wiem gdzie jest ta sensowna granica. Czy nie jest tak, że każda z taśm diod led wymaga innego napięcia w zależności jak jest długa? W końcu to właśnie są ułożone szeregowo diody. Mam wrażenie, że w każdym kącie trzeba upchnąć mały transformator. Jak do takiego systemu podłączyć fotowoltaikę? Jeden panel to sobie mogę w razie awarii podłączyć kablami na środku pokoju, ale jeśli uda się postawić ich kilka, fajnie aby pracowały na co dzień. Czy zrobić to na zasadzie sprzedaży energii do sieci z możliwością przełączenia się na zasilanie awaryjne mieszkania? Czy może nic nie zgłaszać, a korzystać na bieżąco z naładowanych za dnia akumulatorów? Tylko to wymagałoby jakiegoś systemu płynnego przejścia zasilania z baterii na sieciowe, gdy te pierwsze się rozładują w określonym stopniu.

Co wy na to?
Awatar użytkownika
Aerlin
Posty: 166
Rejestracja: 06.05.2016, 11:27

Re: Oświetlenie

Post autor: Aerlin » 07.03.2017, 10:55

Żeby sprzedawać musisz mieć po pierwsze umowę odpowiednią, a po drugie odpowiedni licznik, który przesyła i liczy w obie strony. I wydaje mi się, że razem z tym licznikiem jest cały osprzęt odpowiedni za przełączanie zużycia między wypychaniem prądu do sieci i pobieraniem go w momencie, gdy nie produkujesz.
Też pytanie jak duży będziesz miał balkon, jak dobrze oświetlony i czy dostaniesz pozwolenie, bo chyba nie można stawiać sobie wszystkiego do woli- to często są spółdzielnie mieszkaniowe, lub wspólnoty ;) Kolega aktualnie stara się zamontować na chacie i tam to wychodzi kilkaset kg na dach całe to ustrojstwo.
Na fotowoltaikę często można wyłapać jakieś dofinansowanie (85% piechotą nie chodzi), ale w takim wypadku często jest to połączone z wymogiem sprzedaży nadwyżki, no i może być problem, jeśli myślisz o mieszkaniu w bloku. Łatwiej byłoby pewnie dom wielorodzinny.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie

Post autor: Achrioptera » 07.03.2017, 20:59

Panele słoneczne to niestety tylko opcja jeśli warunki pozwolą. Bardziej zależy mi na decyzji w sprawie okablowania mieszkania. Czy przypadkiem koszty takiej instalacji nie przewyższą ceny kompletu lamp ledowych na 230V z własnymi transformatorami i jeszcze sterowaniem wifi :?
Awatar użytkownika
Aerlin
Posty: 166
Rejestracja: 06.05.2016, 11:27

Re: Oświetlenie

Post autor: Aerlin » 08.03.2017, 22:56

Achrioptera pisze:Czy przypadkiem
Pytaniem zasadniczym, moim zdaniem, powinno być to jak często masz zamiar z tego korzystać?
Jeśli odpowiedź brzmi "w sytuacji awaryjnej", to wydaje mi się to nie być specjalnie opłacalną opcją. W jakimś temacie tutaj już wrzucałem link do małej LEDowej lampki, z baterią niby na kilka h świecenia, ładowanej przez USB i wbudowane dynamo, która świeci na tyle jasno, że postawiona w w niedużym pokoju (powiedzmy te 10-15m2) daje wystarczająco dużo światła, żeby komfortowo czytać książkę. Cena? 70 zł/szt. Bez dynama 30 zł.

IMHO sensowniej w takim wypadku brzmi- panel ładujący akumulator + instalacja umożliwiająca bezpieczne ładowanie sprzętu z aku.

Choć jeśli Ci zależy, to najłatwiej zapytać o wycenę czegoś takiego- to nie jest zobowiązanie do skorzystania z usługi, a przedstawi sprawę w sposób dość ostateczny. ;)
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 02.10.2017, 01:43

moja propozycja:
podczas remontu zaplanuj sobie miejsce które będzie twoją "serwerownią" np.: górna część szafy,
z tego miejsca pociągnij 2 przewody zasilające 1,5mm2 do rozdzielni (skrzynki z licznikiem i bezpiecznikami),
wymień wszystkie żarówki w mieszkaniu na ledowe 230v,
w szafie zamontuj zasilacz UPS - najlepiej z pełnym sinusem i możliwością podpięcia dużego akumulatora,
podłącz przewody tak aby z bezpiecznika oświetlenia napięcie wchodziło na UPS w szafie
a następnie "wracało" do rozdzielni z bezpiecznikami na listwę zaciskową oświetlenia,
całe oświetlenie LED mieszkania 2 pokojowego to około 120 W,
raczej w sytuacji kryzysowej nie używamy wszystkich źródeł światła w domu,
a nawet jeśli tak to przeciętny UPS wytrzyma dosyć długo,
są dostępne zasilacze (np.: do pomp CO) do których można podpiąć duże akumulatory
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Oświetlenie

Post autor: Bart » 02.10.2017, 10:10

Pięknie pod warunkiem, że masz akurat generalny remont i luźnie kilka(naście) tysięcy.

W wersji minimalistycznej wystarczyło kilkanaście ogniw 18650 z demobilu, obudowy powerbanków z ali i lampki usb po 2 złote.
Koszt zamknął się w 25 złotych a jest w domu a nie sferze marzeń. Działa i jest mobilne. Na jednym naładowaniu 24 godziny ciągłej pracy z ogniw z baterii laptopowych. Gdyby zastosować dobre ogniwa byłoby znacznie dłużej.

Mając to, mogę planować i marzyć o czymś więcej.

Edit. Literówka.
Ostatnio zmieniony 07.10.2017, 20:48 przez Bart, łącznie zmieniany 2 razy.
PAWCIO69
Posty: 292
Rejestracja: 05.03.2017, 15:43

Re: Oświetlenie

Post autor: PAWCIO69 » 02.10.2017, 11:10

też poszedłem tą drogą obud z ali , aku z baterii laptopa mam sprawdzone 16k mAh + LED z giętkim USB i w bonusie masz mobilność! lampka LED na moim powerbanku to ponad 80h świecenia a praktycznie nawet więcej.
Nie możesz uratować planety, ale możesz zadbać o rodzinę i siebie.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Oświetlenie

Post autor: Krasny » 02.10.2017, 17:55

Tylko Panowie z tymi powerbankami i lampkami LED USB trzeba zwrócić uwagę na jeden knyf.
Jeśli powerbank ma "auto start" czyli brak fizycznego włącznika to po podłączeniu lampki która bierze mało prądu zaświeci ją i po kilku sekundach zgaśnie.
Oczywiście nie każdy energetyczny bank tak się zachowa u mnie to 50%/50%.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Oświetlenie

Post autor: Bart » 02.10.2017, 20:10

Chodzi o to, że:
- koszt poniżej 1% instalacji z UPS,
- nie wymaga rycia ścian,
- do zrobienia na już dla każdego a nie w sferze marzeń na "kiedyś",
- mobilne więc wielozadaniowe,
- wspólny zapas energii z latarką,
- nie wymaga miejsca.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Oświetlenie

Post autor: Krasny » 02.10.2017, 21:16

I całkowicie się zgadzam! Postuluję tylko sprawdzenie tego co pisałem w poprzednim poście ;)
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Odpowiedz