Czujnik dymu i gazu

Przed włamaniem, pożarem, zalaniem, zombie.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Czujnik dymu i gazu

Post autor: Achrioptera » 24.06.2019, 08:24

Chciałem kupić do domu czujnik gazu ziemnego oraz czujnik dymu. Przejrzałem ofertę najbliższych marketów budowlanych i jestem trochę rozczarowany. Wszystko jednego producenta i opinie bardzo średnie. Czy polecacie jakiegoś producenta, albo konkretne modele czujników? Szukam wersji na baterie. Na co zwrócić uwagę? Lepiej typ półprzewodnikowy czy katalityczny? Czujnik gazu gdzie lepiej umieścić- w szafce z rurą i przewodem przyłącza do kuchenki, czy nad kuchenką? Czujnika czadu nie szukam, bo poza palnikami w kuchni nie ma innych miejsc spalania.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Czujnik dymu i gazu

Post autor: Bart » 25.06.2019, 05:21

Konkretnego Ci nie polecę bo za reklamę mi nie płacą ale podpowiem by zamiast w budowlanym szukać w hydraulicznym / instalacyjnym.
To, że Ty nie masz źródeł tlenku węgla nie znaczy, że nie dostaną się przez wentylację od sąsiada. Zdziwiłbyś się jacy ludzie potrafią być pomysłowi. Wkucie się w kanał wentylacyjny sąsiada i wpuszczenie w niego rury spalinowej albo zaklejanie tapetą na stałe kratek wentylacyjnych to smutna codzienność z jaką się spotykam.

Pamiętaj, że czad jest lżejszy od powietrza i jak gdzieś się zbiera to ujście zawsze znajdzie.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Czujnik dymu i gazu

Post autor: Achrioptera » 28.07.2019, 11:27

Jak na razie uzbroiłem dom w czujnik dymu. Przy okazji koc gaśniczy i spray gaśniczy (gaśnice już mam). Dla ewentualnych zainteresowanych zostawiam link www.jakkupowac.pl do poradnika opisującego różne typy czujek. Pomogło mi to dobrać typ czujnika do moich potrzeb. Niestety nadal nie mam urządzenia do gazu ziemnego. Są one tylko takie zasilane z sieci 230V, więc mam problem ze znalezieniem miejsca na niego. Jeśli coś wymyślę, to pewnie podzielę się opinią.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Czujnik dymu i gazu

Post autor: Unono » 28.07.2019, 16:32

Kupiłem 2 lata temu czujniki zasilane 220V. Jeden zainstalowałem w kotłowni, obok rury i zaworu gazowego, drugi w łazience, w której mam grzenik gazowy przepływowy. Ciekawa sprawa. Obok kotłowni mam garaż ( oddzielony drzwiami). Ten alarm włączył mi się dwukrotnie: raz gdy kontrolnie odpaliłem motocykl w garażu, zareagował na niewielką ilość spalin, i drugi raz, gdy wymieniałem zawór gazowy i resztki gazu go zaktywizowały. Natomiast w łazience, synowa myła płytki jakimś zajzajerem. Włączył się i dopiero gdy zostało dokładnie wywietrzone pomieszczenie można go było włączyć. Ciekawe, że nie reagują na dym z palonego drewna podczas rozpalania pieca CO
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Czujnik dymu i gazu

Post autor: Achrioptera » 28.07.2019, 17:08

We wspomnianym poradniku pisali na temat rodzajów dymu i jak pamiętam ten z drewna nie jest uchwytny dla wszystkich rodzajów czujek. Ten, który ja nabyłem jest dedykowany do kuchni. Ma dwa typy czujki optycznej i jedną termiczną, które na bieżąco porównują swoje odczyty, żeby nie wszczynać fałszywych alarmów od oparów kuchennych czy przypalonej patelni.
Odpowiedz