OSTRZEŻENIA

Co dzieje się na świecie i w okolicy?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: OSTRZEŻENIA

Post autor: Unono » 28.08.2022, 21:00

Teoria swoje, a praktyka swoje. Mam raport PAA z kwietnia 1990r dotyczący skażenia terenów Polski po awarii w Czarnobylu. wynika z niego , że w okresie od 29 kwietnia do 3 maja 1986r w Polsce występowało ogromne stężenie radioaktywnego jodu. Wynika z tego że wbrew moim wyliczeniom, nad Polską może pojawić się radioaktywny jod. Poniżej fragment raportu:
"...W pierwszym okresie dominowały w ogólnej aktywności izotopy jodu (w pierwszych dniach około 50% aktywności to izotopy: jod 132 + tellur 132; 20% - jod 131, po 10 dniach jod + tellur 132 oraz jod 13] - po 30%). Później zaczęły być znaczące w skażeniach izotopy:cez 134 i cez 137....Skażenie powietrza i skażenie terenu spowodowało wzrost mocy dawki promieniowania gamma na obszarze kraju w okresie awarii. Można przyjąć, że średnia moc dawki na terenie Polski przed awarią wynosiła około 12 uR/h.( dopuszczlna36uR/h) Najwyższe wartości mocy dawek występowały od 29 kwietnia do 3 maja 19136 r. Maksymalną wartość zarejestrowano 29 kwietnia w Białej Podlaskiej - 450 uR/h......W pierwszych tygodniach były to przede wszystkim skażenia jodem.
W tablicy 6 podano przykładowo skażenia jodem 131 próbek gleby i trawy pobieranych w Warszawie na tym samym terenie. Maksymalne rejestrowane skażenia były rzędu 100 kBq/kg. W próbkach trawy znajdowano
również inne izotopy, niekiedy ich aktywności były bardzo wysokie....Podobnie jak trawa skażone były inne rośliny zielone w tym warzywa.
Warto zauważyć, że skażone były również warzywa zielone hodowane w szklarniach i tunelach foliowych poprzez kontakt ze skażonym powietrzem.
Warzywa korzeniowe nie były skażone.
Produktem stanowiącym wskaźnik skażenia diety jest mleko. 0 poziomie skażeń" decydowały izotopy jodu, przede wszystkim jod 131, niezbyt wysokie były skażenia izotopami cezu i niewiele wyższe niż przed awarią skażenie strontem. Najwyższe skażenia w pierwszych dniach po awarii wynosiły ponad 2000 Bq/litr. źródłem jodu była skażona pasza, ale również skażenie krów drogę inhalacyjną. W tablicy 7 pokazano skażenie jodem 131 mleka rynkowego z Warszawy, mleka z PGR Falenty k/Warszawy (krowy były karmione paszą nie skażoną) i z dużej mleczarni - proszkowni w Mławie. Mleko z Falent również zawierało jod 131.
Odnotowano różnice w skażeniu mleka na terenie kraju (tablica 8). Było to zgodne z różnicami poziomu skażeń, ale także wpływ miało stosowanie się do zalecenia nie wypasania krów na pastwiskach. Wysokie
skażenia jodem 131 były także w przetworach mlecznych, głównie w twarogach...
Przepraszam za stylistykę, ale jest oryginalna z roku 1990. Na marginesie. Wciąż słyszę opinie, że podawanie płynu Lugola 3 maja było zbędne. Że ewakuacja Prypeci była zbędna. Widocznie nie czytali tego raportu.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: OSTRZEŻENIA

Post autor: Unono » 19.09.2022, 16:51

"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu" - czytamy w informacji resortu. MSWiA zaznaczyło, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Dziwna informacja. Nie jest to zgodne z procedurami Obrony Cywilnej Polski. Chyba że te tabletki są wydawane tylko dla służb mundurowych, z pominięciem pozostałej ludności cywilnej.
Odpowiedz