Inne zagrożenia

Co dzieje się na świecie i w okolicy?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Inne zagrożenia

Post autor: Unono » 20.02.2019, 21:47

Co powiecie na takie zagrożenie? Wprawdzie Nowa ziemia jest daleko, ale .....
W sobotę władze regionalne w Archangielsku w północnej Rosji podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego dla osadnictwa na południowej wyspie na Nowej Ziemi. Wojskowi od grudnia patrolują i pilnują ulic, aby zapewnić bezpieczeństwo, ale bez pożądanego skutku. Niedźwiedzie polarne nie reagują już na sygnały dźwiękowe i świetlne od strażników patrolujących samochody i psy - czytamy w oświadczeniu wydanym w sobotę przez urzędników Archangielska. W związku z tym ogłoszono stan wyjątkowy, a grupa zadaniowa do oceny sytuacji jest już w drodze do Nowej Ziemi. Belushaya Guba to główna osada na archipelagu arktycznym, w dużej mierze zamieszkała przez personel wojskowy i ich rodziny. Wojskowa baza lotnicza Rogaczewo znajduje się kilka kilometrów za miastem. W osadzie mieszka około 560 osób, w tym dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. "Od grudnia 2018 r. Do lutego 2019 r. Na terenie osady pozostała duża grupa niedźwiedzi polarnych, na terenie wsi znajduje się 52 niedźwiedzi polarnych" - mówi zastępca szefa administracji miejskiej Belushaya Guba, Aleksandr Minaev, w oświadczeniu przez służby prasowe obwodu archangielskiego. Minaev mówi, że niektóre niedźwiedzie są agresywne i weszły do ​​budynków mieszkalnych i biurowych. "Ludzie boją się opuścić domy, ich codzienne zajęcia zostają zakłócone, rodzice boją się pozwolić dzieciom iść do szkoły i przedszkola", wyjaśnia Aleksandr Minaev. Federalna służba ds. Nadzoru nad zasobami naturalnymi odmówiła zezwolenia na strzelanie do najbardziej agresywnych niedźwiedzi polarnych, które zaatakowały ludzi. Niedźwiedzie polarne znajdują się na Czerwonej liście i są chronione w rosyjskiej Arktyce od 1956 roku. Arktyka znajduje się w okresie przejściowym, zmierzając w kierunku cieplejszej przyszłości z mniejszą ilością lodu, z dalekosiężnymi implikacjami dla króla Arktyki - niedźwiedzia polarnego. W ostatnich latach niedźwiedzie polarne częściej zbliżały się do miast przybrzeżnych w północnej Rosji, zarówno na lądzie stałym, jak i na archipelagach. Ze względu na kurczący się lód morski niedźwiedzie często lądują na lądzie. Albo dlatego, że lody morskie wycofują się z brzegu dużo wcześniej w lecie niż przedtem, albo jak na Nowej Ziemi, morze po prostu nie zamarza w zimie. Lodowa mapa przewidziana dla obszaru przez serwis Ice Reserved norweskiego instytutu meteorologicznego od piątku pokazuje, że Morze Kara ze wschodniego wybrzeża Novaya Zemlya jest wypełnione bardzo bliskim dryftowym lodem, podczas gdy w większości zachodnie są otwarte lody dryfujące i otwarte wody na zachodzie wybrzeże, na którym znajduje się Belushaya Guba. Eksperci, którzy udają się teraz do Belushaya Guba, mają nadzieję znaleźć sposób na odstraszenie niedźwiedzi od osady. Jeśli jednak nic nie pomoże w rozwiązaniu tej sytuacji, strzelanie do zwierząt może stać się jedynym i koniecznym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo - czytamy w oświadczeniu władz Archangielska. Zhigansha Musin jest kierownikiem administracji miejskiej na Nowej Zemlii. Jest w mieście od 1983 roku i mówi, że nigdy wcześniej nie widział tak masowej inwazji niedźwiedzi polarnych. "Zwierzęta dosłownie ścigają ludzi, a nawet wchodzą do wejść budynków mieszkalnych" - mówi Musin. Ostrzeżenie umieszczone na portalu gminy informuje mieszkańców o tym, jak się zachować, aby uniknąć ataków niedźwiedzi polarnych. Trzymaj się z dala od niedźwiedzi jest zasadą nr 1. Jednakże, jeśli niedźwiedź atakuje i nie można uciec, ostrzeżenie mówi, jak zmniejszyć ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń: "Połóż się, przyciśnij głowę do kolan , przykryj go dłońmi i nie ruszaj się. " Stan wyjątkowy wprowadza się bez ograniczeń czasowych; będzie trwać do czasu zapewnienia bezpieczeństwa miejscowej ludności.
50 niedżwiedzi to już tłum.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Bart » 21.02.2019, 13:55

Niedźwiedzie polarne znajdują się na Czerwonej liście i są chronione w rosyjskiej Arktyce od 1956 roku.
Przepraszam gdzie? Kiedy to i na mocy jakiego aktu prawnego Arktyka stała się rosyjska?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Unono » 28.04.2019, 16:15

Codziennie oglądam satelitarną mapę pożarów w czasie rzeczywistym. Daje to pogląd na sytuację zagrożenia na świecie. Moją uwagę zwróciła Rosja obwód kalingradzki. Byłem zaskoczony ilością pożarów na tym terenie w stosunku do Polski. Najpierw myślałem, że to są źródła promieniowania podczerwieni ( może jakieś specyficzne ogrzewania domów, praca silników odrzutowych itd), czy może błąd programowy. Ale przyjrzałem się dokładniej tamtym terenom i zauważyłem tereny wyglądające jak pogorzeliska. Bardzo dużo takich terenów. Dzięki organizacji naszej straży pożarnej, nie grozi nam taka sytuacja. Dużą rolę odgrywa urbanizacja terenów. U nas z każdym dniem maleje ilość lasów, pól uprawnych, dzikich ostępów. Pojawiają się nowe budowy osiedli mieszkalnych ze szkodą dla przyrody. Tyle się mówi o ociepleniu klimatu, ale nic się nie robi, żeby właśnie powstrzymać pożary lasów na ogromną skalę czy zastopować urbanizację świata. Niemniej mieszkając w pobliżu dużych kompleksów leśnych, warto być przygotowanym do ewakuacji.
Załączniki
280420191.jpg
280420191.jpg (195.82 KiB) Przejrzano 5528 razy
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Bart » 29.04.2019, 09:44

Odpowiesz na pytanie z #2?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Unono » 29.04.2019, 18:59

Niestety nie odpowiem, ponieważ jest to tłumaczenie ( o ile dobrze pamiętam) z angielskiego art. Bellony (https://bellona.org/). Mój błąd, że nie podałem źródła. Przepraszam.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Bart » 29.04.2019, 23:42

Jedno zdanie, które wskazałem sprowadza wartość merytoryczną artykułu do zera. Ktoś kto to pisał, tłumaczył, redagował, konsultował i wydawał nie ma pojęcia o temacie*.

* przynajmniej dwie z ww osób.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Unono » 30.04.2019, 10:14

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się nie pisać.
Ale nie masz racji. Istnieje sformułowanie "Rosyjska Arktyka", https://geopolityka.historykon.pl/proxy ... a-arktyka/. https://gloswschodu.org/artykuly/rosja/ ... owiekszylo, http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/rosyjska+arktyka
Poza tym artykuł dotyczy Rezerwatu " Rosyjska Arktyka"

Sprawdź dokładnie, zanim zaczniesz się czepiać.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Bart » 02.05.2019, 07:21

Utworzenie i nazwanie parku narodowego Rosyjska Arktyka to niskiego lotu zabieg socjotechniczny, mający na celu przyzwyczajenie do nazwy i zakrzewienie w świadomości ogólnoświatowej, że jest Rosyjska Arktyka.
Od zdania "jest Rosyjska Arktyka" już niedaleko do "Arktyka jest rosyjska". To wyraz sowieckiego marzenia o zawłaszczeniu całej Arktyki i jej surowców.

P.S. Wartość naukowa przywołanych artykułów jest ujemna bo na zerową musiałyby być opublikowane w prasie o neutralnym tonie a nie w prasie "misyjnej".
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Krasny » 02.05.2019, 13:49

Bart pisze:
21.02.2019, 13:55
Niedźwiedzie polarne znajdują się na Czerwonej liście i są chronione w rosyjskiej Arktyce od 1956 roku.
Przepraszam gdzie? Kiedy to i na mocy jakiego aktu prawnego Arktyka stała się rosyjska?
Coś mi się zdaje że czepiasz się semantyki. Ja odczytałem to jak "rosyjskiej części Arktyki".
Czy stwierdzenie "japońskie wyspy na Oceanie Spokojnym" należy rozumieć tak jakby wszystkie wyspy na tym oceanie należały do Japonii?
Czy "na polskim Bałtyku" oznacza na polskich wodach terytorialnych czy to że Bałtyk to w całości polskie morze?
Co oznacza "w polskich Tatrach".... itd, itp
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Inne zagrożenia

Post autor: Bart » 02.05.2019, 15:11

W przypadku Japonii, Polski czy innej Słowacji to semantyka.
W przypadku sowietów to nie semantyka tylko imperializm. Czerwone robactwo od zawsze chciało podbijać, niszczyć, dominować i zniewalać. Wszystko co robią jest częścią imperialnej polityki i nie ma w tym przypadku.
Boleśnie nas doświadczali i to wielokrotnie.
Odpowiedz