Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Dyskusje, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: lenny4589 » 21.11.2016, 12:28

Witam was wszystkich :)
Hoduje dwie świnki na własne potrzeby. I nie mam ich za rejestrowanych w agencji rolniczej a wiec nie mają z numerkiem gospodarstwa. A jest taki problem że nie mogę zawieść do ubojni żeby mi zabiły i rozkroiły na pół tusze . A do tego nie mogę zabić świnki jeśli nie masz uprawnienia do uboju. Bo jak ktoś zadzwoni na policje to będziesz miał problemy. To w takim razie to nic nie możesz zrobić ze własną świnką. A co trzeba zrobić żeby miec uprawnienia do uboju własnej trzody chlewnej :?:
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: djans » 21.11.2016, 12:46

Jak masz nieporejestrowane, to - zdaje się - już złamałeś prawo...

Ja bym zawołał znajomego rzeźnika po prostu, zamiast wozić te świniaki.
Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Re: Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: lenny4589 » 21.11.2016, 13:03

Ale dla mnie to jest absurd nie sprzedaje świń. tylko jedną albo dwie trzymam w ciągu roku na własny użytek i musze rejestrować dla mnie to jest chore
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: Achrioptera » 21.11.2016, 22:15

Nie można legalnie ubić zwierzęcia nielegalnie chowanego. Obowiązek rejestracji może wydawać się chory, gdy jest niezrozumiały, więc lecimy z tematem.

Jest kilka chorób zakaźnych świń, które udało się usunąć z Europy. Jedne były bardzo groźne jak afrykański pomór świń (ASF) inne przynosiły jakieś straty ekonomiczne, np. choroba Aujeszkyego. Obecnie w Europie możemy cieszyć się ogromnymi oszczędnościami, bo nie musimy leczyć i szczepić świń. Tylko, żeby utrzymać taki stan rzeczy potrzebne są szczelne granice Unii i ścisła kontrola wewnątrz. Obowiązek rejestracji chowu i hodowli trzody chlewnej jest składową tego systemu. Tak się składa, że na tle UE mamy bardzo sprawną Inspekcję Weterynaryjną i Polska jest krajem urzędowo wolnym od wielu chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich. Dzięki temu możemy eksportować do innych państw członkowskich. Problem w tym, że na status kraju urzędowo wolnego od jakiejś choroby potrzeba lat. Lata prowadzenia badań, eliminacji chorych i nosicieli, potem lata badań i udowadniania że jest "czysto". Za to ten status można stracić niemal z dnia na dzień. Straty Wielkiej Brytanii z powodu pryszczycy poszły w miliardy euro. Teraz mamy medialną nagonkę na ASF. Na razie tylko u dzików i świń z importu. System działa, więc wszystko jest wykrywane, a ogniska chorób gaszone i to jest ok. Gorzej jeśli, któraś ze zwalczanych chorób pojawi się w naszych krajowych hodowlach. Poza tym wystarczy szum medialny i brak rzetelnych informacji, żeby tysiące polaków, tak na wszelki wypadek nie kupiło wieprzowiny. Cena spada, niektórzy rolnicy bankrutują, gospodarka zalicza straty. Tak więc wszyscy wysoko postawieni obecnie chodzą na paluszkach.

I teraz w tym wszystkim jesteś ty Lenny ze swoimi dwoma świnkami. Jak się Inspekcja Weterynaryjna dowie (a ludzi życzliwych nie brakuje) to cię za jajca powieszą.

Zarejestrowane świnie to obowiązek np. powieszenia tabliczki na drzwiach chlewu "nieupoważnionym wstęp wzbroniony", prowadzenie książki stada w formie tabelki z informacjami kiedy, ile i od kogo kupiłeś, oraz kiedy i ile ubiłeś na własne potrzeby. Raz do roku musisz udostępnić stado urzędowemu lek. wet. do pobrania krwi. Nic za to nie płacisz, a jeszcze ci je zakolczykują. Może być problem z leczeniem trzody niezarejestrowanej. Lekarze muszą prowadzić dokumentacje gdzie i na co zużyli każdy ml leku. W praktyce bywa różnie, ale kontroli przybywa.

Co do samego uboju, to trzeba mieć na to uprawnienia. Zawsze możesz legalnie zawieźć zwierzęta do rzeźni, a jeśli masz za daleko to wezwać rzeźnika do siebie i wszystko odbywa się w gospodarstwie.
Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Re: Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: lenny4589 » 21.11.2016, 23:45

W mojej okolicy na razie weterynarz nie robi problemów ale nie długim czasie będzie nagonka na nie rejestrowane świnie własnym gospodarstwie. A od pewnego czasu już nie można zawieść świni nie rejestrowanej do ubojni żeby ci zabiły i przebadały twoje pół tuszę. bo parę miesięcy temu jeszcze się dało zawieść do ubojni. a teraz już nie
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Legalny ubój własnej trzody chlewnej :)

Post autor: Achrioptera » 09.12.2016, 08:21

Link do artykułu, na który wczoraj przypadkiem się natknąłem. Tak dla uzupełnienia tematu.
Odpowiedz