produkcja bimbru w domowych warunkach :)

Dyskusje, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: produkcja bimbru w domowych warunkach :)

Post autor: Krasny » 29.08.2017, 10:16

Gdzieś obiło mi się o oczy że czysty spirytus ma mniejsze właściwości dezynfekujące niż chyba 60%
Niestety nie potrafię teraz podać źródła a tym bardziej nie jestem pewien tego stężenia.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: produkcja bimbru w domowych warunkach :)

Post autor: Achrioptera » 29.08.2017, 12:40

Spirytus skażony, który jest produkowany z myślą o dezynfekcji ma 67-73 %. Krasny ma racje w sprawie czystego spirytusu. Jego wysokie stężenie powoduje szybką denaturację białek i może zachodzić zjawisko, że bakterie odcinają się warstwą zdenaturowanego białka od reszty alkoholu i mają szanse przeżyć.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: produkcja bimbru w domowych warunkach :)

Post autor: Piotr » 31.08.2017, 13:25

linkolm pisze:Dlatego właśnie pytałem jaki roztwór alkoholu jest najbezpieczniejszy do dezynfekcji w momencie gdy nie ma innych opcji.Czy to będzie 15%,20% czy może 50%.
Zależy do dezynfekcji czego :D Do dezynfekcji jakichś narzędzi (na przykład igły do zszycia rany) czy do odkażenia toalety, to około 70%. Do dezynfekcji ran w ogóle się nie nadaje, w porywach można przetrzeć skórę naokoło rany, ale z samą raną nie powinien mieć kontaktu (spowoduje uszkodzenie tkanek wewnątrz rany przez co rana dłużej będzie się "paprać" i tak na prawdę ryzyko zakażenia docelowo wzrośnie). Lepiej przemyć ranę wodą (oczywiście czystą, najlepiej przegotowaną) niż spirytusem.

Edit: Moim zdaniem jeśli chodzi o uniwersalne środki dezynfekujące dla preppersa, to znakomity jest nadmanganian potasu - w postaci kryształków może być przechowywany praktycznie bezterminowo (w hermetycznym opakowaniu), bardzo szybko i łatwo sporządza się odpowiedni roztwór, no i nadmanganiam potasu ma bardzo wiele innych survivalowych zastosowań. Owszem, nadmanganianu potasu nie zrobisz sobie prostym sposobem sam w domu ale... to bardzo tania substancja, kilogramowe opakowanie kosztuje niecałe 30zł a do odkażania ran używa się tego w stężeniu... 0,05% (pół grama na litr wody) czyli taki kilogram nadmanganianu potasu wystarczy na sporządzenie dwóch metrów sześciennych płynu do odkażania ran. Lepiej jedną flaszkę mniej wypić i za to sobie nadmanganianu potasu na całą resztę życia kupić ;)
dzager
Posty: 17
Rejestracja: 28.11.2018, 22:42

Re: produkcja bimbru w domowych warunkach :)

Post autor: dzager » 29.06.2019, 11:27

Zawsze można będzie się napić, jak coś pójdzie nie tak po armagedonie :)
Odpowiedz