Woda z powietrza

Studnie, deszczówka i inne metody
djans
Posty: 255
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Woda z powietrza

Postautor: djans » 08.05.2016, 11:22

Są co prawda gotowe systemiki do zamontowania np. na rowerze, dzięki którym możemy pozyskać wodę z atmosfery, ale nie o nich chciałem. Wymagają bowiem albo stałego wymuszonego przepływu powietrza, albo (i) zasilania elektrycznego odpowiadającego za chłodzenie skraplaczy.

Chodzi mi natomiast o powszechne pod naszymi szerokościami zjawisko atmosferyczne, z którym się każdy na pewno spotkał - o rosę.

Rosę mamy wówczas, gdy względnie ciepłe i względnie wilgotne powietrze napotka na chłodny obiekt, lub zostanie gwałtownie schłodzone. W naszych warunkach, gdzie występują spore dobowe różnice temperatur, nawet w środku najbardziej upalnego lata można z powodzeniem znaleźć nad ranem rosę. Jakieś parowanie zachodzi zawsze, zawsze rośliny dokonują transpiracji. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie znaleźć ów względnie zimny obiekt służący za skraplacz.

Szukać należy w każdym lokalnym zagłębieniu terenu, najlepiej, jeśli to będzie jakieś większe obniżenie na równinnej łące. Chłodne powietrze z całej okolicy jako ciężę spływać będzie właśnie tam i tuż przed wschodem słońca może być tam wyraźnie chłodniej nawet o całe stopnie. Jak już znajdziemy rosę, to wystarczy ją zebrać jakąś czystą chłonną tkaniną - np. bawełnianym t-shirtem.

Oczywiście taki łapacz wilgoci możemy też rozstawić sami - idealny byłby materiał dobrze przewodzący ciepło, np. blacha, folia aluminiowa etc., ale koc nrc, czy foliowa płachta też dadzą radę.

Taka woda oczywiście zawiera wszystkie przetrwalniki bakterii podróżujące wraz z kurzem, oraz wszystkie inne mikroorganizmy siedzące na zroszonej roślinności, jednak jest o niebo czystsza od wód powierzchniowych i podskórnych.
Awatar użytkownika
MPas
Posty: 23
Rejestracja: 03.05.2016, 20:12

Re: Woda z powietrza

Postautor: MPas » 08.05.2016, 16:14

Pytanie tylko ile można uzbierać w taki sposób wody? Łatwiej chyba podstawić beczkę pod rynną.
Krzysztof Lis_DS
Posty: 35
Rejestracja: 28.04.2016, 16:15

Re: Woda z powietrza

Postautor: Krzysztof Lis_DS » 08.05.2016, 19:14

Tu masz materiał z budowy takiego "łapacza mgieł":
https://www.youtube.com/watch?v=tV5Z1kBbkn4

Wymiary to na oko z 180x180 cm, według informacji na filmie w ciągu nocy zebrał 1-2 litry wody.

Muszę spróbować coś takiego zbudować...

Wróć do „Pozyskiwanie wody”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość