Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

sniper.223
Posty: 6
Rejestracja: 18.05.2016, 13:32

Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: sniper.223 » 18.05.2016, 14:22

Witam,
Planuję przechowywać "kranówkę" w większej ilości w takich pojemnikach --> http://www.allegromat.pl/aukcja185591 Czy ktoś posiada doświadczenia w przechowywaniu wody w podobnych pojemnikach? Czy woda magazynowana w takich pojemnikach - załóżmy przez rok (jak radził Krzysiek tutaj) - będzie zdatna do spożycia? Oczywiście pomijając warunki przechowywania, itd. bo tego nie dotyczy pytanie.

Wg. ich specyfikacji wykonane są z najbezpieczniejszych dla żywności plastików (HDPE i PP). Więcej o typach plastików stosowanych "w spożywce" można poczytać tutaj --> http://ulicaekologiczna.pl/recykling/pl ... -nierowny/
Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: lenny4589 » 18.05.2016, 15:21

A nie lepiej wykopać studnie po kryjomu :D
MaćQ

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: MaćQ » 18.05.2016, 15:50

Taki pojemnik ma swoje plusy i minusy. Z tych pierwszych na pewno wielofunkcyjność, na przestrzeni lat można tam przechowywać wiele różnych rzeczy, nie tylko wodę, wszystko zależy od pomysłu właściciela. Umożliwia też przechowywanie płynów na mniejszej powierzchni niż np. woda w zgrzewkach, oszczędzamy miejsce. W razie uszczuplenia zapasów, można jej użyć jako pojemnik na deszczówkę, chociaż akurat ta jest na to trochę za mała, ja mam po dwie 200-litrowe beczki podczepione pod każdą rynnę.

Z drugiej strony, jeśli brać pod uwagę tylko wodę z kranu, to wydajesz 40 zeta plus koszt przesyłki, koszt kranówki no i niepewność co do daty przydatności. W samej tylko biedrze masz najtańszą wodę za bodajże 60 groszy butelka, bardziej opłaca się finansowo, masz sprecyzowaną datę przydatności no i zostaje Ci butelka, którą można jakoś jeszcze wykorzystać.

Sam zdecyduj, jeśli nie ciułasz każdego grosza i masz miejsce w piwnicy/innym miejscu to można by wziąć, prędzej czy później może się przydać.

No i jeszcze jak napisał kolega wyżej, zawsze opłaca się posiadać własną studnię :)
Awatar użytkownika
Aerlin
Posty: 166
Rejestracja: 06.05.2016, 11:27

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: Aerlin » 18.05.2016, 16:39

lenny4589 pisze:A nie lepiej wykopać studnie po kryjomu
Nie. Ja ogółem odradzam kombinowania, szczególnie z rzeczami, które nie wymagają pozwoleń. Taką rzeczą jest studnia o głębokości do 30m i czerpiąca do 5m3 wody/dobę. Do niej wystarczy zgłoszenie.
MaćQ pisze:masz sprecyzowaną datę przydatności no i zostaje Ci butelka, którą można jakoś jeszcze wykorzystać
Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale to nie jest tak, że data przydatności do spożycia wody butelkowanej wynika ze specyfiki opakowania, czyli właśnie butelki? Bo woda, jako taka, się przecież nie psuje. To butelka, w którą jest zapakowana może ją "zatruć".

A takie pojemniki mają więcej sensu niż butelki- łatwiej je przechowywać i wymieniać ich zawartość.
sniper.223
Posty: 6
Rejestracja: 18.05.2016, 13:32

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: sniper.223 » 18.05.2016, 16:53

W bloku studni nie wykopię :D a na działce także jej nie przewiduję, deszczówkę jak najbardziej mam zmagazynowaną w ilości ~2tys. L. O przechowywaniu innych artykułów spożywczych w tych beczkach także myślałem, ale póki co poradzę sobie z nimi w inny sposób, a więc chciałbym przechowywać we wspomnianych beczkach wyłącznie wodę. Rozmyślam nad takimi pojemnikami, ponieważ nie lubię się rozdrabniać i wolę napełnić kilka takich beczek niż przechowywać odpowiednio więcej mniejszych pojemników.
MaćQ pisze:W samej tylko biedrze masz najtańszą wodę za bodajże 60 groszy butelka, bardziej opłaca się finansowo,
o jakiej wodzie mówisz, bo najwyraźniej przegapiłem te najtańsze? Z reguły kupuję właśnie w biedrze /celem gromadzenia/ wodę źródlaną 5L za 1,6zł bodajże z ok. roczną datą przydatności.
MaćQ

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: MaćQ » 18.05.2016, 17:25

sniper.223 pisze: o jakiej wodzie mówisz, bo najwyraźniej przegapiłem te najtańsze? Z reguły kupuję właśnie w biedrze /celem gromadzenia/ wodę źródlaną 5L za 1,6zł bodajże z ok. roczną datą przydatności.
Oaza :D jak kupowałem w baniakach to mi się baba darła, że nieporęczne. No to teraz magazynuję butelki. Nie jest to wodny Aston Martin, no ale... ;) Najlepsza była by oczywiście woda mineralna, a nie sama źródlana, niestety koszty składowania takowej w dużych ilościach to mordobicie dla naszego portfela.
Aerlin pisze: Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale to nie jest tak, że data przydatności do spożycia wody butelkowanej wynika ze specyfiki opakowania, czyli właśnie butelki? Bo woda, jako taka, się przecież nie psuje. To butelka, w którą jest zapakowana może ją "zatruć".

A takie pojemniki mają więcej sensu niż butelki- łatwiej je przechowywać i wymieniać ich zawartość.
Sam nie wiem, nie czytałem o tym. Z własnego doświadczenia wiem, że niektóre wody, gdy się je zostawi na noc w szklance, na następny dzień smakują niezbyt przyjemnie, wolę wylać. Nie umiem powiedzieć, czy to ze względu na plastik, czy może raczej dodają tam jakiś konserwant czy inne dziadostwo. Specyfika wody za 59 groszy :D
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: djans » 19.05.2016, 21:33

Woda z PET-ów jest szkodliwa. Z PP są wykonywane rury wodociągowe i to zasadniczo "dobry" plastik.
Awatar użytkownika
Dziennik84
Posty: 34
Rejestracja: 08.06.2016, 20:30
Lokalizacja: (z)Dolny Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: Dziennik84 » 08.06.2016, 22:08

djans pisze:Woda z PET-ów jest szkodliwa.
Proszę o źródło tych herezji.
Aerlin pisze: Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale to nie jest tak, że data przydatności do spożycia wody butelkowanej wynika ze specyfiki opakowania, czyli właśnie butelki? Bo woda, jako taka, się przecież nie psuje. To butelka, w którą jest zapakowana może ją "zatruć".
Zaintrygowałeś mnie więc poszperałem w internetach i poprawiam Cię kolego. Możesz spać spokojnie.
MaćQ pisze: Sam nie wiem, nie czytałem o tym. Z własnego doświadczenia wiem, że niektóre wody, gdy się je zostawi na noc w szklance, na następny dzień smakują niezbyt przyjemnie, wolę wylać.
Producenci na niemal każdej wodzie zawierają informację - "po otwarciu spożyć w ciągu 24 godzin". Faktycznie coś w tym jest.

Jedno wiem na pewno.
Woda w butelkach PET się nie przeterminowuje, data przydatności do spożycia jest wymyślona po to żebyś kupił następną butelkę, bo ta się rzekomo psuje. BZDURA. Woda szczelnie zamknięta w butelce (podkreślam - szczelnie zamknięta, a nie otwierana i zakręcana co 20 minut) jest zdatna do picia po upływie terminu przydatności, jeśli jest przechowywana w temperaturze pokojowej i poza bezpośrednim zasięgiem promieni słonecznych. Miałem z taką rzekomo przeterminowaną wodą do czynienia. Piłem ją ja, żona i córka. Zrobiliśmy z niej nawet zupę. Wszyscy żyjemy po dziś dzień i mamy się świetnie. Nikt nie dostał nawet sraczki. Więc spokojnie można przechowywać wodę dłużej niż wynika to z daty na etykiecie.
MaćQ pisze: Specyfika wody za 59 groszy :D
W czasie awarii wodociągów jakoś tą wodę za 59 groszy trudno znaleźć na sklepowych półkach. Za to "gazozo perlaż" za 5PLN/LITR nigdy nie brakuje... przypadek? Nie sondzem ;)
redaktor_naczelny
dziennik84.wordpress.com
Artur Kwiatkowski_DS
Posty: 45
Rejestracja: 28.04.2016, 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: Artur Kwiatkowski_DS » 09.06.2016, 11:46

Woda nie ma terminu przydatności do spożycia.

Pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury i jakoś nikt od tego nie umiera.
1/2 ekipy Domowego Survivalu
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Zapas wody w przechowywany w plastikach HDPE/ PP zamiast PET

Post autor: djans » 09.06.2016, 19:26

Panowie, destylowana woda w "szlachetnym" opakowaniu może i żadnym przemianom nie podlega, ale wodzie butelkowej, a już zwłaszcza gazowanej, daleko od chemicznej czystości, a jeszcze gorzej się ma sprawa odnośnie opakowań.

O Bisfenolu A wydzielającym się z PET-ów do wody napisano już całe internety - nie ma sensu, bym tu streszczał własnymi słowami.
Odpowiedz