Apteczka wycieczkowa/biwakowa:)

Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Apteczka wycieczkowa/biwakowa:)

Post autor: lenny4589 » 18.10.2016, 19:38

Witam was wszystkich :D
Tworzymy apteczkę która nam się przyda na biwaki i na wycieczki. Co byś włożyli i jakie opatrunki i jakie leki. w jakich rozmiarach będzie wasza apteczka którą po prostu będziemy ją brali wszędzie gdzie tylko wyjeżdżamy a ta apteczka jest z nami :) proszę o wasze wypowiedzi :)
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Apteczka wycieczkowa/biwakowa:)

Post autor: djans » 18.10.2016, 23:29

Do auta, na rower, czy wycieczki piesze?
Awatar użytkownika
lenny4589
Posty: 138
Rejestracja: 03.05.2016, 19:26
Lokalizacja: janowski

Re: Apteczka wycieczkowa/biwakowa:)

Post autor: lenny4589 » 19.10.2016, 18:34

Apteczka pieszo i w aucie w pęcaku wycieczkowym
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Apteczka wycieczkowa/biwakowa:)

Post autor: Achrioptera » 20.10.2016, 16:02

Mieliśmy już wątek dotyczący apteczki domowej, więc teraz zacznijmy temat dobierania apteczki mobilnej. Na wielkości, formę i wyposażenie apteczki wpływa wiele czynników. Spróbuję opisać te ważniejsze z nich, ale najpierw odpowiedz sobie na pytanie- czy umiem korzystać z apteczki? Jak nie to zapisz się na jakiś kurs podstaw pierwszej pomocy. Zwykle w programie takiego szkolenia, jest omówienie apteczek.

Wielkość i zawartość apteczki powinna być dostosowana do ryzyka wypadku (konieczności jej użycia), a na to ryzyko wpływa:
1. Jak często i jak długo będziesz poza domem- oczywiście im częstsze i dłuższe wypady, tym większe ryzyko, ze w końcu trafi się wypadek.
2. Liczba i wiek osób ci towarzyszących- im więcej osób, a szczególnie dzieciaków tym ryzyko wyższe.
3. Dostępność profesjonalnej pomocy medycznej- inną apteczkę zabiera się na rower do pobliskiego lasu, a inną na tygodniowy trekking w górach na jakimś zadupiu.
4. Sposób spędzania tego czasu- nie ma co ukrywać, im weselej tym niebezpieczniej. Kolarstwo zjazdowe bywa bardziej urazowe, niż spacer po lesie, a jeśli do biwaku dodasz alkohol, broń, ogień, itp. ryzyko wypadku również będzie większe.

Wyżej wymienione czynniki będzie trzeba zestawić z ograniczeniami wynikającymi, np. z mobilności, czy budżetu. Jadąc autem na stacjonarny biwak ogranicza nas tylko przestrzeń bagażowa. Z kolei apteczka alpinistyczna, zabierana na ścianę bywa wielkości pięści.

Jeśli już ustalimy nasze potrzeby, warto zadbać o samo opakowanie apteczki. Wbrew pozorom jest ono dość istotne, bo wpływa na porządek i sprawność udzielania pierwszej pomocy.

Gdybym miał polecić konkretne rozwiązanie to wybrałbym Apteczkę Osobistą Małą (AOM) szytą przez Janysport. Jest ona bardzo popularna wśród harcerzy, a znaczy to, że została przez lata gruntownie przetestowana. Genialną sprawą jest system organizacji wnętrza na zasadzie długiego pasa z przegródkami. Jest też dużo pasków i szlufek, co pozwala przytroczyć apteczkę do każdego plecaka. Myślę, że taka apteczka na każde 2-3 osoby w grupie jest bezpieczną opcją.
Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli jednak szukasz czegoś trochę większego, proponuję Apteczkę Osobistą Dużą (AOD) od Janysport. Tak jak jej mniejsza siostra, ma bardzo solidne wykonanie. Obie są wodoodporne (nie wodoszczelne). System organizacji jest już tradycyjny, ale przemyślany.
Obrazek Obrazek Obrazek

Na rynku jest dostępnych milion różnych apteczek, więc jest w czym wybierać. Z oby wyżej wymienionych korzystałem osobiście i mam pozytywne odczucia. Nie są one tanie, ale warte swojej ceny. Zdjęcia wziąłem ze strony sklepu apteczkarnia.pl. Można tam kupić apteczki w całej palecie kolorów i wzorów, a także w wersji z wyposażeniem. Jest ono całkiem rozsądne, choć dodałbym parę drobiazgów, np. pęsetę, igłę, ostrze skalpela (do wyciągania drzazg itp.), wodę utlenioną i więcej rękawiczek. Warto też do apteczki przypiąć malutką latarkę LED. Uważam, że miejsce środków takich jak maść na ukąszenia owadów, czy do oparzeń słonecznych, jest w kosmetyczce, a nie terenowej apteczce pierwszej pomocy. Jeśli ktoś bardzo upiera się przy zapakowaniu leków, niech to będzie jakiś środek przeciwbiegunkowy (lepszy niż węgiel, który zajmuje dużo miejsca), metamizol tabl. 4x 500mg, paracetamol tabl., ketoprofen tabl. 2x 500 mg. Jeśli mamy potrzebę posiadania specjalnych indywidualnych leków, to trzymajmy je przy sobie. A wapń, węgiel, krople na katar, durex play i fervex do kosmetyczki.

Podana przeze mnie zawartość apteczki, to tylko rozsądna (mam nadzieję) sugestia. Każda apteczka może, a nawet powinna być świadomie, na podstawie wiedzy i doświadczenia modyfikowana, aby jak najlepiej nam służyła.
Odpowiedz