Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 12.10.2019, 23:08

Raport dla Pierwszego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czwartek autorstwa Thomasa G. DiNanno, zastępcy sekretarza i wyższego urzędnika Biura w Biurze Kontroli, Weryfikacji i Zgodności Departamentu Stanu, zakończył miesiące spekulacji na temat dokładnej przyczyny wypadku , który zabił siedmiu Rosjan. Eksperci ustalili, że przyczyną była eksplozja reaktora jądrowego, i powiązali ją z pociskiem manewrującym o napędzie atomowym 9M730 Burevestnik, który NATO nazywa SSC-X-9 Skyfall. Wynika z niego, że eksplozja w pobliżu Nyonoksa w Rosji była wynikiem reakcji nuklearnej, która miała miejsce podczas odzyskiwania rosyjskiego pocisku manewrującego z napędem jądrowym. Pocisk pozostał na dnie Morza Białego od czasu nieudanego testu na początku ubiegłego roku, w bliskiej odległości od głównego ośrodka ludności. Rosyjskie media państwowe poinformowały w tym czasie, że eksplozja została spowodowana przez silnik odrzutowy na paliwo ciekłe, który wybuchł podczas testowania, co nie wyjaśniło gwałtownego wzrostu poziomu promieniowania w okolicy po wypadku. Do końca sierpnia rosyjski urzędnik przyznał, że wypadek „był związany z rozwojem broni, którą musieliśmy zacząć tworzyć jako jeden ze środków do walki z podstępem po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z balistyczny traktat o rakietach ”- jak podał„ New York Times ”.
Raport DiNanno wciąż pozostawia kilka pytań, powiedział referent raportu Pollacka.

„Nadal nie jest jasne, dlaczego reaktor stał się krytyczny po wyciągnięciu go z wody. Niewiele wiemy o jego projekcie - powiedział. „Ale podkreśla to głupotę całego przedsięwzięcia”. Jeśli Rosja kiedykolwiek byłaby w stanie z powodzeniem zbudować napędzany nuklearnie pocisk Skyfall, stanowiłoby to nowe, niepokojące zagrożenie dla USA, jak podał The New York Times w sierpniu. Mógł latać na niskich wysokościach na pozornie nieograniczony zasięg i zmieniać kierunek, aby uniknąć tradycyjnych systemów obrony przeciwrakietowej.

„Próby budowy pocisków napędzanych jądrami są reliktem wczesnej zimnej wojny” - powiedział referent raportu Pollacka. „O ile mi wiadomo, te urządzenia nigdy nie latały pomyślnie i na pewno nigdy nie zostały wdrożone. Cała koncepcja powinna zostać przeniesiona do przeszłości. ”
Moim zdaniem ten raport nie wyjaśnia wszystkiego.
Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 15.10.2019, 10:46

Dziś Polskie Radio podało informacje o huraganie Hagibis, który 09.10.2019 zaatakował Japonię. Podali, że zginęło ok 100 osób i że powódź dotyczy też regionu Fukuskima. Tylko że tragedia jest większa niż podejrzewacie. Okazało się, ze woda zabrała ( wg Ashai Tribune https://www.asahi.com/articles/ASMBF4DVLMBFUGTB01Z.html ) 2667 worków ze składowiska odpadów jądrowych, zawierającego skażone odpady w tym głównie Cez -134. Do 12.10.2019 odzyskano 6 worków. Reszta popłynęła z fala powodziową. Piszą tylko o jednym składowisku, a takich jest tam kilkaset. Od kilku lat zastanawiałem się jak bezmyślne jest składowanie odpadów jądrowych w ten sposób. Ale właściwie problem rozwiązał się sam. Tego składu już nie ma. Cez zalega teraz w przybrzeżnych wodach Japonii, rzekach i jeziorkach. Oczywiście ryby i inne owce morza też oferują go w swoim ciele. Skażone są pola uprawne. Ciekawe co będzie z olimpiadą w Tokio.
12 października podczas huraganu rozwyły sie syreny w Fukushima Daichi. Na twiterze są wpisy wyjasniajace przyczynę
Cecalli Helper
‏ @Cecalli_Helper
12 paź

Cecalli Helper podał/a dalej おしどりマコ@脱被ばく。自己決定権の回復を。

"Fukushima, as expected, leakage warnings in multiple bldgs. leak warning of Unit 2 waste treatment building at 16:55 is the effect of rainwater. After that, at 19:25, a leak warning occurred in the existing desalination facility building at 19:56 near the main process building" Fukushima, tak jak było do przewidzenia , wydała ostrzeżenia o wycieku w wielu przypadkach: ostrzeżenie o wycieku z budynku oczyszczalni ścieków z bloku 2 o godz. 16:55 to efekt wody deszczowej. Następnie, o 19:25, pojawiło się ostrzeżenie o wycieku w istniejącym budynku zakładu odsalania o 19:56 w pobliżu głównego budynku technologicznego
Załączniki
waste-bags-typhoon-1019.jpg
waste-bags-typhoon-1019.jpg (93.57 KiB) Przejrzano 3969 razy
radioactive-bags-fukushima-678x381.jpg
radioactive-bags-fukushima-678x381.jpg (82.26 KiB) Przejrzano 3983 razy
radioactive bags fukushima.jpg
radioactive bags fukushima.jpg (53.65 KiB) Przejrzano 3983 razy
Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 24.11.2019, 22:47

Dziś przeczytałem fenomenalną ( jak dla mnie) wiadomość. Okazało się, że w Czarnobylu, który nie będzie nadawał się do życia ludzi przez najbliższe 24 000 lat całkowicie zrezygnowano z uruchamiania pozostałych reaktorów i zainstalowano na razie 3800 paneli słonecznych i produkuje się znów energie elektryczną. Wzorem Czarnobyla Tepco planuje wykonać ten sam krok w Fukushimie. W 2024r 11 "plantacji" solarnych i 10 farm wiatrowych będzie produkowało ok 600 MW energii elektrycznej ( jest to ok 2/3 mocy typowej elektrowni jądrowej). Ten projekt nabiera teraz kształtu dzięki 2,75 miliardom dolarów finansowania z wielu źródeł, w tym rządowego Banku Rozwoju Japonii i Mizuho Bank działającego w sektorze prywatnym. Pierwszym krokiem będzie wybudowanie 80 km linii przesyłowej, celem podłączenia Fukushimy do sieci energetycznej zasilającej Tokio.
Ale zastanawia mnie, dlaczego w środkach masowego przekazu panuje kompletna cisza na ten temat. Czyżby to był temat tabu?
Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 25.11.2019, 19:33

Putin odznaczając wysokimi odznaczeniami państwowymi pracowników ROSATOM, którzy zginęli 8 sierpnia na Morzu Białym, powiedział, ze Rosja nie zrezygnuje z doskonalenia tej cudownej nowej broni jądrowej. Zapomina, że w tej wojnie nie ma wygranych.
Na jednym z forów przeczytałem post jednego .......... ( proszę sobie wstawić najbrzydsze słowo, jakie przychodzi na myśl), że Polska powinna mieć swoją bombę jądrową. Może ten film uświadomi głupotę ludzi. - uwaga sceny są bardzo drastyczne. https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 25.12.2019, 22:58

Zbliża się olimpiada w Tokio. Bedzie to przedstawienie nobilitujące energię jądrową. Wg informacji tubylców podawanych na twiterze, sytuacja nie jest tak idealna jak podają oficjalne władze. Odbije się to na zdrowiu sportowców. Efekty będą widoczne za kilka lat, i u ich potomstwa. Nikt wtedy nie poniesie odpowiedzialności za aktualne decyzje. Niestety, najgorsze przyjdzie po olimpiadzie. Tepco ( Właściciel Fukushimy) podaje, że w 2022r zabraknie miejsca na składowanie skażonej wody. W związku z tym rząd Japonii przyspieszył prace legislacyjne nad pozbyciem się skażonej wody. Pierwsze zrzuty do oceanu maja odbyć się tuż po zakończeniu olimpiady. Jednak ta decyzja spotkała się z ostrą reakcją rybaków i mieszkańców nadbrzeża. Również Korea Południowa ostro protestuje, tą jednak uspokoi wielki przyjaciel - USA ( już widać złagodzenie tonu rządu Korei Płd). W ostatni poniedziałek Rząd Japonii podał, że zaaprobował budowę sarkofagu nad uszkodzonymi reaktorami, i podał dwie realne propozycje pozbycia się zapasów skażonej wody. Pierwszy - zrzut do oceanu i drugi- odparowywanie. Co ciekawe motywuje to tym że to sprawdzony sposób :
We wniosku ministerstwo zauważyło, że parowanie było przetestowaną i sprawdzoną metodą w następstwie rozpadu rdzenia w 1979 r. Na Three Mile Island, gdzie pozbycie się 87 000 ton trytu zajęło dwa lata.
Rząd Japonii wcześniej opracował raport, w którym wymieniono pięć opcji, w tym wypuszczenie wody do morza i parowanie. Trzy pozostałe obejmowały podziemny pochówek i wpompowanie jej w głębokie geologiczne warstwy morskie.

Rozpatrywał również możliwość przechowywania radioaktywnej wody w dużych zbiornikach przemysłowych poza zakładem, ale wykluczono to, powołując się na ryzyko wycieku w przypadku korozji, tsunami lub innych katastrof i wypadków, a także techniczne wyzwanie związane z transportem woda w inne miejsca.
http://www.asahi.com/ajw/articles/AJ201 ... Y2jGb-If8A
Unono
Posty: 323
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 12.01.2020, 11:41

Jakby ktoś nie zauważył to minął kolejny rok. Jak zwykle pojawiają sie podsumowania i komentarze. Ostatnio w polskiej prasie pojawiają się tytuły typu: " Niemcy są w rozpaczy...: Niemcy popełnili błąd ..." itd. Chodzi o decyzję o zamknięciu elektrowni jądrowych. Jest to dla mnie zaskoczeniem, gdyż analizując raporty energetyczne różnych lobby wyciągam przeciwne wnioski. I tak np na podstawie raportu Bp ( https://www.bp.com/content/dam/bp/busin ... report.pdf), wygląda, że bilans elektryczny Niemiec jest na minimalnym minusie w stosunku do roku ubiegłego ( -0,8%). ale wynika to z faktu, że konsumpcja energii spadła o -3,2% ( dotyczy to zużycia całości energii nie tyko elektryczności). Tak więc, takie artykuły w codziennej prasie są zwykłą manipulacją. Przygotowują społeczeństwo do budowy polskiej elektrowni jądrowej, co przyniesie nowe zagrożenia dla naszych potomków.
Odpowiedz