Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 03.07.2019, 21:17

Myślę, że góralskiej pierwszej :lol:
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 05.07.2019, 22:38

Dotarłem do ciekawego opracowania: Chernobyl: Consequences of the Catastrophe for People and the Environment 2009r. Super opracowanie, jeszcze nie dotarłem do końca, ale zaskoczony jestem blokadą informacyjną na ten temat. W załączeniu kilka mapek pokazujących jak dzień po dniu skażenie rozchodziło się po Europie. Oczywiście Czarnobyl sięgnął dalej. Odnotowano go zarówno w Chinach jak i Ameryce.
Jednak Polska ucierpiała najmniej.
Zastanawiam się co ukrywa się w sprawie Fukushimy. wybuchły 3 reaktory ( w Czarnobylu tylko 1). Czy też wymuszano deszcz jodkiem srebra nad oceanem, czy może opad opadł nad Kanadą, albo krąży do dziś i z każdym deszczem spada gdzie indziej.
Załączniki
czarnobyl1.png
czarnobyl1.png (214.03 KiB) Przejrzano 5204 razy
Czarnobyl 2.jpg
Czarnobyl 2.jpg (132.74 KiB) Przejrzano 5204 razy
czarnobyl3.jpg
czarnobyl3.jpg (96.45 KiB) Przejrzano 5205 razy
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 10.07.2019, 16:10

W piątek odbył się pogrzeb 14 marynarzy, którzy zginęli na pokładzie łodzi podwodnej A-31. Jak pisałem jest to łódź ( w zasadzie batyskaf) z własnym napędem jądrowym o długości ok 70m, służący do wykonywania operacji wojskowych ( dywersyjnych ) na głębokościach ok 6000m. Wg nieoficjalnych informacji może niszczyć podwodne kable telekomunikacyjne i pobierać z nich informacje. Wg oficjalnej wersji przyczyną śmierci był pożar w przedziale baterii. Ale jest jedno Ale: okręt, który ma reaktor jądrowy ma bardzo mały przedział bateryjny( lub nie ma wcale), gdyż na okrągło chodzi reaktor jądrowy. W razie awarii po prostu otwiera się zawory i woda morska chłodzi reaktor. ( nie wchodzę w szczegóły, gdyż woda morska nie powinna bezpośrednio schładzać reaktora, ale Rosjanie stosują freon przy takich małych reaktorach). Poza tym wg mediów ta jednostka była połączona kablem z towarzyszącym jej okrętem podwodnym. Taki przedział ma grodzie pożarowe i w razie pożaru można go odizolować od reszty okrętu.
Podczas uroczystości pogrzebowych jednemu z oficjalnych przedstawicieli rządu wymsknęło się zdanie: "Tych 14 bohaterów którzy zginęli w zeszłym tygodniu być może ocalili świat przed planetarną katastrofą". Być może jest to kaczka dziennikarska, ale może to też być prawdą. Na razie nie dowiemy się prawdy, ale za parę lat...... A swoją drogą, jaka to mogłaby być katastrofa? nie jest to duży reaktor, woda jest bardzo dobrym tłumikiem promieniowania, a cały syf rozcieńcza się w wodzie, i tylko pojawią się świecące ryby na wigilijnym stole.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 13.07.2019, 18:59

Gdzie się ewakuować w razie katastrofy? Arktyka odpada, gdyż Rosja ( i nie tylko ona, ale na innych na razie nie ma dowodów)skutecznie je zatruwa. Morze Śródziemne jest składowiskiem zatopionych przez mafię okrętów z odpadami radioaktywnymi, Ural odpada, Alpy - zanieczyszczone francuskimi składami odpadów radioaktywnych. Afryka - jest to składowisko odpadów radioaktywnych. Chiny - 60% gruntów uprawnych jest skażone metalami ciężkimi i odpadami radioaktywnymi. Chyba jednak trzeba będzie zostać na miejscu.
W 2019r Norwescy naukowcy kontrolujący zatopiony wrak rosyjskiej łodzi podwodnej o napędzie jądrowym k-278 Konsomolec zauważyli 800 krotny wzrost promieniowania w kanałach wentylacyjnych.
Załączniki
arctic-nuclear-waste.gif
arctic-nuclear-waste.gif (181.34 KiB) Przejrzano 5129 razy
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 16.07.2019, 13:17

A może uciekać do Ameryki Północnej? Nie radzę. Tereny wokół kopalni rud uranu i drogi transportowe do nich są skażone. Miejsca takie jak Nowy Meksyk są wciąż zagrożone wyciekami z podziemnej składowalni materiałów jądrowych. ( podobno najbezpieczniejszej na świecie, a na 3 poziomie nastąpiła eksplozja , opary wydostały się przez szyby wentylacyjne i poszybowały nad sąsiadujące ok 50 km miasto. Do dziś na 3 poziom nie mogą wjechać nawet roboty z kamerami, bo promieniowanie je niszczy). Nie wiadomo co tam się dzieje. W zeszłym tygodniu ( w piatek ok 2 nad ranem) w zakładzie wytwórczym paliwa jądrowego Westinghouse niedaleko Columbii wybuchła beczka z odpadami radioaktywnymi. Zawierała uran, zużytą odzież i papiery. wg opisu świadków był głośny huki zaczał się wydobywać czarny dym . Zawartość beczki płonęła. Podobno nie doszło do skażenia środowiska, ale w 50 letniej historii zakładu, jest to tylko jeden z takich przypadków
Tom Clements, kontroler nuklearny z Columbii, powiedział, że problemy w zakładzie Westinghouse są niepokojące. „Po prostu nie są w stanie prowadzić swoich operacji prosto tam, gdzie nie ma problemów” - powiedział Clements. „Pozostaje obawa, że ​​zarządzanie zakładem nie jest takie, jak być powinno”. Zakład Westinghouse, założony ponad 50 lat temu, w zeszłym roku zwrócił uwagę opinii publicznej i był mocno krytykowany po wycieku uranu przez dziurę w podłodze. Społeczeństwo dowiedziało się później o innych wyciekach w zakładzie, które nie zostały zgłoszone przez Westinghouse władzom stanowym lub federalnym, co spowodowało intensywny protest ze strony sąsiadów, którzy twierdzili, że byli trzymani w nieświadomości. Wody podziemne pod zakładem są skażone i wiele osób obawia się, że skażenie rozprzestrzeni się na okolicę. Trzy lata temu NRC rozpoczęło poważne badanie zakładu, po tym, jak dowiedziały się, że niebezpieczne ilości uranu nagromadziły się w filtrach powietrza. Ilość uranu znajdującego się w urządzeniu do oczyszczania powietrza była trzy razy wyższa niż federalna norma bezpieczeństwa, co budzi obawy o to, czy pracownicy mogli być narażeni. Nikt nie został ranny, ale niektórzy pracownicy zostali tymczasowo zwolnieni, podczas gdy część zakładu została zamknięta podczas śledztwa. Problemy z płuczkami zanieczyszczeń powietrza datowane są na 10 lat, podali urzędnicy federalni. Urzędnicy Westinghouse zobowiązali się do usprawnienia działalności zakładu i powiedzieli, że są zobowiązani do lepszego informowania społeczeństwa.
Zakład w Westinghouse jest jednym z największych w regionie Columbia, zatrudniającym około 1000 pracowników. Zakład o powierzchni 550 000 metrów kwadratowych produkuje granulki paliwa jądrowego do użytku w komercyjnych elektrowniach atomowych Fabryka powstała w 1969 roku na obszarach wiejskich we wschodnim Richland Hrabstwo między Interstate 77 i Congaree National Park.
Stwierdzenia entuzjastów energii jądrowej o bezpieczeństwie energetyki jądrowej już nie budzą we mnie politowania, ale strach, ze są tak beznadziejnie głupi ludzie mogący tak sądzić i mając pieniądze i władzę doprowadzą do całkowitego wyginięcia życia na ziemi
Ostatnio zmieniony 16.07.2019, 16:39 przez Unono, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Achrioptera » 16.07.2019, 13:56

Zawsze gdy czytam posty w tym wątku jestem zaskoczony jak mało te informacje są popularne, dostępne.
Ale życie na Ziemi nie wyginie całe. Zostaną przynajmniej bakterie Deinococcus radiodurans :)
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Bart » 16.07.2019, 19:29

@Unono
Lobbujesz przeciw energii atomowej już jedenastą stronę. Podaj może jakąś bezpieczną alternatywę.
Ale realną do wykonania.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 17.07.2019, 07:06

OK. Tak. Jestem za likwidacją energetyki jądrowej. Proponuje energetyke rozproszoną. tzn każdy region wytwarza energie na swoje potrzeby, a nadwyżke przesyła potrzebującym.
Ok 40 lat temu koleżanka studiując na Chemii w Łodzi wykonywała jakieś tam badania łódzkich ścieków. Przy okazji uzyskała spore ilosci metanu. Oczywiście doktor prowadzący się wściekł, ze nie robi tego co jej kazał, a po roku ogłosił swoje osiągniecie nt. odzyskiwanie metanu ze ścieków wykorzystując jej badania i metodę. Dostał jakieś pieniądze i procedure odłożono do archiwum. A ona nic z tego nie miała.
Generalnie człowiek produkuje dziennie ok 1 kg odchodów. Ile dziennie metanu można by było wyprodukować z miasta w którym mieszka 800 000 ludzi? Łódzka oczyszczalnia ma generator mocy i pracuje on na własne potrzeby oczyszczalni. Tyle pieniędzy ile pochłania budowa 1 elektrowni jądrowej wystarczyłoby na budowę przetwórni metanu w każdym mieście. Ale to jest tylko mój pomysł. Może głupi, może nie. Nie jestem naukowcem. Ale dajmy część pieniędzy naszym naukowcom i wdrożmy to co opracują. Wymyślą takie rzeczy, że zapomni się o skażeniu. Np słyszałem, ze wyhodowali bakterie które pracując w normalnych temperaturach wytwarzają kilkakrotnie więcej metanu niż zwykłe bakterie.
A propos: Jeżeli wymyśli się energię, która będzie spełniała warunki bezpieczeństwa jestem cały za.
Bart czy potrafisz zapewnić bezpieczeństwo swoim prawnukom? Bo ja coś w tym kierunku robię. Nie myślę o sobie i nic z tego nie mam, że prowadzę walkę z wiatrakami. Nie jestem zielonym czy innym protestantem. Mam swoje zasady. A Ty? Co dla nich robisz?
Na razie widzę, że tylko krytykujesz wszystko i wszystkich.
Na marginesie: używaj znanych Ci słów, gdyż wg Słownika Języka Polskiego
lobbing «wywieranie wpływu na organy władzy państwowej w interesie określonych grup politycznych, gospodarczych lub społecznych»
• lobbistyczny, lobbystyczny • lobbista, lobbysta • lobbować
Wg tego nie lobbuję, bo nie wpływam na rząd, ani nie działam w imieniu określonych grup politycznych, gospodarczych czy społecznych, tylko dzielę się swoją wiedzą na temat co się dzieje na świecie i czego nie mówi się społeczeństwu.
@Achrioptera - Z prostej przyczyny - jest blokada informacji na ten temat. 5 lat temu wpadł mi w ręce artykuł, w którym było opisywane ile dostały Google i Yahoo za blokadę określonych informacji. Zawsze mnie wkurza napis dane poufne, do użytku wewnętrznego czy istniejąca blokada do informacji. Mam ochotę wtedy to właśnie odczytać.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Unono » 18.07.2019, 21:27

Bart pisze:
16.07.2019, 19:29
@Unono
Lobbujesz przeciw energii atomowej już jedenastą stronę. Podaj może jakąś bezpieczną alternatywę.
Ale realną do wykonania.
Ok. wyobraź sobie, ze od kilku lat Niemcy mają dodatni bilans energetyczny, tzn że produkują więcej energii niż zużywają. U nas trąbi się, że energia wiatrowa jest nieopłacalna, ze energia słoneczna jest do kitu a w rzeczywistości jest odwrotnie. Masz tu fragment tłumaczenia oficjalnej niemieckiej strony dw.com
W Niemczech słońce, wiatr, woda i biomasa do tej pory wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż w elektrowniach węglowych i jądrowych razem wziętych. Ale to obraz szczególnej sytuacji rynkowej i może nie być długoterminowym trendem.

W Lippendorf w Saksonii dostawca energii EnBW tymczasowo pozostawił część elektrowni węglowych w trybie offline. Nie dlatego, że ktoś go zmusiłł - po prostu się nie opłaciło. Ceny gazu są niskie, ceny CO2 są wysokie, a przy wielu godzinach nasłonecznienia i wietrze metody odnawialne wytwarzają dużą ilość energii elektrycznej. W pierwszej połowie roku było dużo słońca i wiatru.

Rezultatem był sześciomiesięczny okres, w którym odnawialne źródła energii wytwarzały więcej energii elektrycznej niż elektrownie węglowe i jądrowe. Po raz pierwszy 47,3% zużyta energia elektrycznaj pochodziła ze źródeł odnawialnych, podczas gdy 43,4% pochodziło z elektrowni węglowych i jądrowych....
....Wzrost energii wiatrowej i słonecznej oraz spadek energii jądrowej również zmniejszyły emisję CO2. W pierwszej połowie 2019 r. produkcja energii elektrycznej emitowała około 15% mniej CO2 niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podała BDEW. Stowarzyszenie domaga się jednak, aby nie utrudniać dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Cel 65% energii odnawialnej można osiągnąć tylko wtedy, gdy przyspieszy się dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii

https://www.dw.com/en/german-renewables ... 49606644-0
Co Ty na to?
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Promieniowanie - zagrożenia i zabezpieczenie

Post autor: Bart » 18.07.2019, 22:42

A ja na to odpowiem pytaniem: co to są ceny CO2?
Jakiś chory wymysł urzędników, którzy muszą pozorować pracę by mieć pensję.
Największe gospodarki światowe tj USA, Indie i Chiny mają w dupie normy emisji CO2.

Wiesz ile energii kosztuje wyprodukowanie elektrowni wiatrowej?
Odpowiedz