Jadalne rośliny dzikie

Ogród, sad, uprawa zbóż, hodowla zwierząt.
Logan
Posty: 2
Rejestracja: 21.12.2019, 14:28

Re: Jadalne rośliny dzikie

Post autor: Logan » 21.12.2019, 14:40

Owszem, ale pokrzywa, lebioda, młody mniszek mają mnóstwo witamin, więc warto je uwzględnić. pamiętajmy też o pestkach z owoców, wiele jest jadalny, tzn. sam środek.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Jadalne rośliny dzikie

Post autor: Achrioptera » 21.12.2019, 20:58

Z tymi pestkami to ostrożnie, bo takie jak pestka gruszki zawierają w środku cyjanki. Nie wiem czy w istotniej klinicznie dawce, ale zdecydowanie nie jest to zdrowe i odżywcze.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Jadalne rośliny dzikie

Post autor: Unono » 27.05.2022, 21:22

mar_kow pisze:
22.09.2019, 17:14
Unono pisze:
21.09.2019, 18:14


Lebiodę przyrządzała jeszcze moja mama. Jeszcze wtedy gdy mieszkaliśmy na wsi, na wiosnę było jej mnóstwo na polu. Przyrządzała ją dokładnie jak szpinak - smak moim zdaniem o niebo lepszy od szpinaku. Osobiście piekłem w folii korzenie łopianu i pałki wodnej. Łopian bardzo smaczny, pałka włóknista o smaku tektury.
Mama też mówiła o przyrządzaniu podagrycznika przez babcię - taki popularny chwast z ogrodu ale sama tego nie robiła.
Moja działka różni się od sąsiedzkiej tym, że nie przypomina krótko przystrzyżonego dywanu koloru zielonego, ze ścieżkami z kostki betonowej. Rośnie na niej wszystko co przyroda rozsiała. Tnę wtedy, jak trawa ma ponad 20 cm, lub zaczyna się kłosić i tak wysoko, jak tylko kosiarka potrafi ściąć. Marzy mi się, żeby tak jak 20 lat temu rozbrzmiewała śpiewem świerszczy, bo teraz wieczorami jest upiorna cisza, przerywana hałasem silników na sąsiednich ulicach. Mam z tego powodu trochę problemów z rodziną.
Ostatnio zaczęło się rozmnażać zielsko mające trzy liście na piętrze, a po wyrwaniu ma czerwoną stópkę, przypominającą kozie kopytko. Wujek Google podpowiedział mi, że to podagrycznik. Oczywiście, nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził, czy to jadalne. Tak. Liście pokrojone i polane śmietaną i wymieszane z pokrojonym pomidorem są nawet smaczne. Trochę twardawe, ale dobre. Smaczna jest herbatka z zielonych liści. Aktualnie nastawiłem kiszenie ( nie mam przepisu, ale zrobiłem tak jak buraki ). Zobaczymy co wyjdzie.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Jadalne rośliny dzikie

Post autor: Unono » 01.07.2022, 18:19

Podagrycznik mi się ukisił. Kwas zależnie od gustu - mnie nie podchodził. Może datego, że był za słony. Ale łodygi nie przypominały szparagów ( jak ktoś napisał na Youytube) a raczej sznurki zanurzone w kwaśnej, słonej wodzie. Liście też w zasadzie były bardzo trudne do pogryzienia. Może za stare. Generalnie kiszonka wylądowała na kompoście.
Odpowiedz