Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 12.10.2021, 21:31

Wracając do zabezpieczenia domu w energie elektryczną.
W okresie trwania pandemii trochę zmieniłem moją instalację. Wziąłem w leasing agregat prądotwórczy 10kW diesel z automatycznym rozruchem w razie braku prądu sieciowego. Panele solarne na dachu powiększyłem do mocy 1,6kW, zaopatrzyłem system w akumulatory 2 x 200Ah. Pracowało dobrze do lipca, niestety okazało się, że jeden z akumulatorów dostał wewnętrznego zwarcia ( czego spodziewałem się od początku, bo dostawca B-elektronik przysłał mi jeden po upadku i nie odpowiadał na e-maile, w e wrześniu wkurzyłem się i osobiście zawiozłem mu go do firmy w Białobrzegach. Do tej pory reklamacja nie załatwiona) i musiałem zregenerować poprzednie ( 2x 100Ah), które jednak mają za małą pojemność. Do kuchni kupiłem kuchenkę indukcyjną 1kW z regulacją mocy i wolnowar. Przydała się w sierpniu, gdy wichury sparaliżowały życie w mojej miejscowości. Jako jedyny miałem zamrożone lodówki i dysponowałem energią, Okazało się, że rachunki za prąd spadły o połowę.
Aktualnie skończyłem instalację solarną 4,5kW. kupiłem zestaw kompletny za 14000zł, ( z falownikiem on grid) do samodzielnego montażu ( mam uprawnienia). Oczywiście nie obyło się bez wpadek. Musiałem przerabiać mocowanie paneli, gdyż aluminiowe profile po zamontowaniu zaczęły się wyginać i falować na wietrze. Dopiero wykonanie krokwi z kantówki drewnianej okazało się strzałem w dziesiątkę. Konstrukcja jest super stabilna i wytrzyma niejedne opady śniegu. Ponieważ jestem przeciwny oddawaniu energii do sieci za darmo, kupiłem falownik "off grid" mogący pracować bez akumulatorów (2600zł)i zrobiłem przełączanie falowników. Zgłoszę do elektrowni podłączenie, ale i tak będę wykorzystywał energię słoneczną do własnych celów. Ponieważ grzałki elektryczne mogą pracować z prądem stałym, będą włączone w obieg CO, dzięki czemu w słoneczne dni będę miał podgrzewanie wody w CO praktycznie bez strat. Problemem jest przełącznik, gdyż na razie nie znalazłem bezłukowych przełączników prądu stałego.
Falownik "off grid" jest podłączony do wydzielonego obwodu zasilającego pralkę, mikrofalę, piekarnik i bojlery elektryczne.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 09.11.2021, 20:30

Wreszcie uznano reklamację akumulatora i dostałem nowy. Okazuje się , że ich pojemność ( 2x 200Ah) wystarcza na nocne zasilanie wyodrębnionej części instalacji domu. Niestety jesienna aura nie ładuje ich do końca, więc przełączyłem na tryb UPS. W dzień pracują na obciążenie, gdy braknie słońca przełączają się na tryb UPS (ewentualnie doładowanie z sieci, zabezpieczenie w energie w wypadku wyłączeń).
Ostatnio zmieniony 15.12.2021, 21:48 przez Unono, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Krzysztof Lis_DS
Posty: 81
Rejestracja: 28.04.2016, 16:15

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Krzysztof Lis_DS » 14.11.2021, 19:01

Masz na myśli tryb UPS, prawda? ;) Pytam, bo na blogu był komentarz o gnieździe USB w UPS i pewnie stąd to przejęzyczenie. ;)
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 14.11.2021, 20:10

Tak. Mam na myśli tryb pracy UPS. już wyjaśniłem w komentarzach. Zaraz ci wyślę obiecane projekty 3D, tylko coś napiszę, żeby mi nie uciekło. W tygodniu miałem tyle roboty, że się nie wyrobiłem.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 24.02.2022, 11:01

Po wichurach nie było prądu i pojawił się pierwszy problem. Przy zasilaniu z agregatu nastąpiło przełączanie się na pracę bateryjną jednej z przetwornicy solarnych off grid. Spowodowane jest to zbyt wolną reakcją regulatora AVR i silnika na zmiany obciążenia. Co ciekawe problem dotyczył tylko jednej z przetwornic.
Przy okazji uwaga.
Jeżeli stosujecie przetwornice trójfazową, trzeba pamiętać, że te agregaty przy obciążeniu jednofazowym lub niesymetrycznym dają tylko 1/3 mocy. Oprócz tego jeżeli większe obciążenie będzie na fazie, z której jest brane odniesienie do AVR, na pozostałych fazach napięcie wzrośnie ponad wartość nominalną ( w moim przypadku byo to 500V, co skutkowało uszkodzeniem TV i dwóch zasilaczy do laptopów.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 27.02.2022, 19:31

Wyżej pisałem o zasilaniu grzałek umieszczonych w obwodzie CO przez napięcie stałe uzyskiwane bezpośrednio z paneli. Zły pomysł. Moc jest tak mała, że nie nagrzeją nawet litra wody. A jak moc wrośnie do 1kW, można podłączyć farelka do przetwornicy.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 19.03.2022, 21:39

System działa wspaniale. Od dwóch tygodni panele zabezpieczają mi 24 godzinne zasilanie w energię elektryczną. Ale jak pisałem wyżej, pojawił się nowy problem. Przyszły wichury, słońca nie było i nastąpiła awaria sieci energetycznej. Wieczorem postanowiłem skorzystać z agregatu diesla i przykra niespodzianka. Moja przetwornica "uznała" że wahania zasilania są tak duże, że odłączała automatycznie zasilanie i ładowanie akumulatorów z agregatu. Nie był to duży problem, bo zasilanie domu było z agregatu, ale nie ładowały się akumulatory i musiałem kombinować z ładowarkami. Po 16 godzinach przywrócono zasilanie, ale problem pozostał. Więc kupiłem agregat stanley benzynowy. W opisie sprzedaży było, że jest inwerterowy. W instrukcji producenta nic na ten temat nie było. Podłączyłem do systemu i ... Bingo. Okazało się, że wahania napięcia są tak małe, ze system uznał je za stabilne zasilanie. Podłączyłem szlifierkę, która nie chce pracować z układami AVR z uwagi na zastosowanie soft start. Okazało się, że startuje bez problemu. Myślę ( to nie jest reklama ), że agregat stanley 3100 basic rzeczywiście ma inwerter i stabilizuje w dostatecznym stopniu napięcie zasilania. Wada - brak startu automatycznego, ale myślę, że to zrobię bez większego problemu. Zaleta jestem kompletnie zabezpieczony w zasilanie dowolnym paliwem. Diesel - mogę zasilić go paliwem uzyskiwanym z plastiku, benzynowy - mogę go zasilać benzyną, spirytusem ( nie mniej niż 92%), gazem drzewnym lub biogazem z przenośnego fermentatatora.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 07.07.2022, 16:27

Pisałem wcześniej , że wziąłem w leasing operacyjny agregat 10kW. Dziś zakończyłem leasing. Po podsumowaniu, wyszło, że agregat, który w chwili zakupu miał wartość 4700zł, mnie kosztował 8400,29zł. Przy czym koszty "inflacyjne" wyniosły ok 200zł Tak więc zostałem praktycznie naciągnięty na 4000zł. Moim zdaniem leasing operacyjny jest nieopłacalny. Gdybym wziął pożyczkę, wyniosłoby mnie to dodatkowo ok 1000zł.
Odpowiedz