Domowy UPS

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Domowy UPS

Post autor: Achrioptera » 23.10.2017, 14:24

Początki tego wątku pochodzą ze wcześniejszego tematu "Oświetlenie".
Sytuacja obecnie wygląda tak- mam w przedpokoju miejsce na szafie, zaraz obok skrzynki z bezpiecznikami. Jest też gniazdko elektryczne za szafą. Chciałbym w tym miejscu zrobić awaryjny zapas energii elektrycznej dla mieszkania. Czy to w postaci akumulatorów i przetwornicy ( + tańsze rozwiązanie, możliwość dostosowania do własnych potrzeb; - mała mobilność całego zestawu, - konieczność dobrania i kupna odpowiednich podzespołów, - wydaje mi się bardziej awaryjna/ ryzykowna ?spięcie, pożar? )
czy też, w formie gotowego UPS'a ( + prostsze, bo gotowe rozwiązanie, łatwiej rozłączyć i przenieść; - na pewno droższe niż składak).
Jako, że żaden ze mnie elektryk, proszę o pomoc w doborze sprzętu, oraz instrukcję, jak to wpiąć w domową instalację. Pytanie, jakie informację mam podać? Zdjęcie bezpieczników? Parametry lodówki i innych sprzętów, które mają być podtrzymywane automatycznie? Pewnie określenie budżetu było by pomocne, ale nie mam pojęcia ile to może kosztować, ani ile jestem w stanie wyłożyć.
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Domowy UPS

Post autor: linkolm » 24.10.2017, 19:24

Jeżeli się nie znasz to kup gotowca,bo bezpieczeństwo jest najważniejsze,a o pożar łatwo.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Domowy UPS

Post autor: Krasny » 25.10.2017, 15:06

Dopowiem jeszcze.
Jeśli się nie znasz to nie kombinuj z przyłączaniem do domowej instalacji bo zrobisz krzywdę sobie lub komuś.
Na przykład elektrykowi który właśnie naprawia coś na podstacji.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Domowy UPS

Post autor: Achrioptera » 25.10.2017, 17:42

No dobra. Im więcej myślę o szczegółach tym gorzej to wygląda. Niniejszym daruje sobie wszelkie kombinacje. Zostaje tylko (albo aż) wybrać dobry duży UPS.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Domowy UPS

Post autor: Krasny » 25.10.2017, 18:15

To nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Jeśli ma się elementarną wiedzę z dziedziny elektrotechniki można sobie resztę doczytać lub do oglądać w necie. Jeśli jesteś w tym zielony to niestety musisz mieć "oficera prowadzącego" na telefon bo na kilku postach forumowych się nie skończy 8-)
A na koniec przydałaby się też fizycznie jakaś złota rączka która Ci to wszystko poskłada.

Przed zakupem samego UPS też radzę się zastanowić.
Są ważne dwie rzeczy moc znamionowa i maksymalna.
Pełny sinus czy sinus modyfikowany (to bardzo ważne przy zasilaniu lodówki, pomp i innych silników indukcyjnych)
I oczywiście pojemność akumulatora.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Domowy UPS

Post autor: Achrioptera » 26.10.2017, 07:41

Nie mam dwóch lewych rąk. Skręcić kable kostką, to nie sztuka. Gorzej z wiedzą, które kable. Ale... poczytałem sobie o UPSach tutaj: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -2441.html Dość wyczerpująco opisane, choć bardziej pod kontem ochrony komputerów. Jednak teraz myślę, że powinienem zacząć od lektury, bo teraz mój pomysł wydaje mi się mocno wątpliwy. Nie robiłem kalkulacji, ale szacuje, że sprzęt zdolny podtrzymać pracę chłodziarko-zamrażarki klasy A, przez okres w którym inaczej żywność by się zepsuła, kosztuje więcej niż sama lodówka. Jeśli spojrzeć na to ekonomicznie, to po cholerę chronić trochę żywności wartą x sprzętem za 20x? I tak doszedłem do wniosku, że nie potrzebuję więcej niż prezentował Krzysiek w jednym ze swoich filmów o braku prądu.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Domowy UPS

Post autor: Krasny » 26.10.2017, 11:45

Zależy ile tej żywności jest. Ale zakładam że w przeciętnej chłodziarce nie będą to jakieś ogromne ilości. W takim razie może lepiej zainwestować w kuchenkę i butlę turystyczną. W razie widoku dłuższej awarii można zapasy na pasztet przerobić ;)

Do awaryjnego podtrzymania chłodziarki i zamrażarki zainwestować w agregat wyjdzie lepiej pewniej i taniej.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
PAWCIO69
Posty: 292
Rejestracja: 05.03.2017, 15:43

Re: Domowy UPS

Post autor: PAWCIO69 » 26.10.2017, 18:50

krasny co myslisz o agregacie dieselku , mam w domku CO na opał w piwnicy stoją 2 zbiorniki w sumie 800 l
myslałem o czymś takim
https://genezo.pl/agregaty-pradotworcze ... 00-e1.html
3600 zł to dla mnie akceptowalny backup
myślę że to pójdzie na opale??
Nie możesz uratować planety, ale możesz zadbać o rodzinę i siebie.
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Domowy UPS

Post autor: linkolm » 26.10.2017, 21:09

Na oleju opałowym nowoczesna konstrukcja tego silnika,a właściwie jego podzespoły mogą nie wytrzymać.Popytaj może rolników w okolicy,bo na pewno któryś stosował ten zamiennik oleju napędowego do ciągnika czy kombajnu.Coś mi się kojarzy,że dolewano czegoś,chyba oleju jadalnego żeby "uszlachetnić" opałowy,a na pewno bardzo iskrzyło z tłumików.
PAWCIO69
Posty: 292
Rejestracja: 05.03.2017, 15:43

Re: Domowy UPS

Post autor: PAWCIO69 » 26.10.2017, 22:17

w to ze ta chińska konstrukcja jest tak nowoczesna to raczej nie wierzę;)
generatory to podstawa funkcjonowania w chinach , nie wierzę że maja tam lepszego diesla niż nasz olej opałowy :)

druga sprawa olej "jadalny" to tzw biokomponent jest w każdym paliwie w RP tyle że w benzynie to etanol czyli spiryt
Nie możesz uratować planety, ale możesz zadbać o rodzinę i siebie.
Odpowiedz