Domowy UPS

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Domowy UPS

Post autor: Unono » 16.05.2018, 14:46

Krasny masz całkowitą rację. Nawet rozbudowana instalacja fotowoltaiczna i wiatrowa nie zastąpi lekkiego "chińskiego" mobilnego agregatu, który masz akurat pod ręką.
Co do schematu publikowanego w tym temacie. Nie ma sensu. Lepiej połączyć akumulatory w szereg i zasilać przetwornicę napięciem 24V lub 48V. podstawa - mniejsze prądy. Panele fotowoltaiczne 230W są robione na 24V. do tego regulator prądu ładowania i pierwszy problem z głowy. Jednym z częstszych uszkodzeń akumulatorów kwasowych jest zwarcie płyt pod wpływem dużych prądów obciążenia. w efekcie uszkodzenia jednego z akumulatorów pozostałe trzy są obciążone tym uszkodzonym, gotują się i mamy smród siarkowodoru ( zgniłych jaj) w całym domu. Osobiście to odczułem na własnej skórze.
Przy połączeniu szeregowym w wypadku zwarcia jednej z cel, spadnie nam całe napięcie i przetwornica się wyłączy informując o niskim napięciu Przetwornicę należy umieścić jak najbliżej akumulatorów. Tylko linka. przewody się grzeją i rozszerzają się. Sztywne pękają , wyłamują się klemy itd. Linki kompensują zmiany geometryczne swoją podatnością na zginanie.
Agregaty - popularne regulatory AVR uszkadzają się podczas dużych obciążeń. Mi uszkodził się po podłączeniu kuchni indukcyjnej, paląc przy okazji odbiornik TV i dwa zasilacze do komputerów. Problem jest w tym, że regulator pobiera napięcie próby z jednej fazy. Gdy obciążysz akurat tą fazę, napięcie na pozostałych dwóch wzrasta nawet do 500V. Aktualnie przerabiam mój agregat na alternator 24V i poszukują takiego 3kW.
Wiatraki - dostępne w handlu za ok 600zł są na magnesach neodymowych. Wadą takiej konstrukcji jest konieczność uzyskania nominalnej prędkości 12m/sek ( ok 42km/h). Mój przy prędkości 15km/h ( najczęściej występująca prędkość) ładuje akumulatory prądem 3A ( producent obiecuje 30A przy prędkości nominalnej, jeszcze to mi się nie zdarzyło), to dla 200AH oznacza czas ładowania prawie ok 70 godz ( przy założeniu, że jest stała prędkość, w praktyce wieje 5 min z prędkością 15km/h, później spada do 10, po czym ma 11, i od nowa). Dopóki nie założyłem wiatraka, nie myślałem, ze wiatr jest tak zmienny.
Ostatnio zmieniony 16.05.2018, 22:46 przez Unono, łącznie zmieniany 2 razy.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Domowy UPS

Post autor: Bart » 16.05.2018, 20:56

Unono pisze:12m/sek ( ok 35km/h)
Dziwna ta Twoja matematyka.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Domowy UPS

Post autor: Unono » 16.05.2018, 22:33

Masz absolutną rację. Pisałem z pamięci . Sprawdziłem kartę katalogową mojego wiatraka i ponownie przeliczyłem 11,5m/sek =41,4 km/h.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :(
Odpowiedz