UPS czy warto mieć przy komputerze?

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

UPS czy warto mieć przy komputerze?

Post autor: Krasny » 15.06.2018, 16:03

Napiszę bo mnie dziś olśniło :lol:

Ale od początku.
Jakiś czas temu miałem dostęp do sporej ilości złomowanych "uszkodzonych" UPS.
Powymieniałem akusy i poustawiałem takie sprawne UPS przy kompie oraz w moim "data center".
To były stare klamoty. Nurtowało mnie ile to prądu niepotrzebnie zżera a jak aku padły to odetchnąłem z ulgą.
Odłączyłem to wszystko bo i po co mnie to.

Dziś trafił do mnie nowszy UPS. Dwie rzeczy ma fajne. Dobra firma i dostęp do aku bez rozkręcania.
Miałem nadzieję że sinus i zimny start ale doopa. Pomyślałem że domowo survivalowo nic z tego nie będzie bo i tak jako przetwornica nie popracuje.

I wtem przyszło to olśnienie :lol:
Miałem już aku żelowe, nowe, luzem na awaryjne zasilanie lamp, komórek, ładowarek.
Ale z powodu nie dbania o nie poszło się czesać.
Teraz znów wrócę do używania UPS (może dwóch) ale nie dla bezpieczeństwa systemu komputerowego
(to przy okazji).
Tylko po to żeby w razie czego mieć zadbany dodatkowy zapas energii.
Oczywiście po wyjęciu akumulatora i korzystaniu z 12V ;)

ps
Macie jakieś typy/sugestie które aku na allepolskim portalu aukcyjnym są warte uwagi.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: UPS czy warto mieć przy komputerze?

Post autor: Bart » 15.06.2018, 20:01

Mam i używam 2 x 18 Ah. Model MWS 18-12 producenta MW Power.
Płaciłem po 95 PLN za sztukę w ubiegłym roku.
Nie jest to high-end ale co by nie kupić i tak liczę się z wymianą co 5 lat.
U mnie to pracuje z UPS EVER ECO 500 CDS. Akumulatory połączone, kable wyprowadzone z UPS na zewnątrz.
Upsa kupiłem używanego po taniości kierując się zimnym startem i CDS bo pracuje to z pompką Wilo Yonos PICO.
Pomka 4 W, sterownik 1,2 W więc baterii wystarczy na długo ;)

Jedyny minus to długie ładowanie akumulatorów przez UPSa w razie głębokiego rozładowania bo ładuje z tego co pamiętam prądem 1 A.
Wobec tego albo czekanie albo doładowanie prostownikiem po odłączeniu akumulatorów od UPSa.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 18
Rejestracja: 06.06.2018, 16:45
Lokalizacja: Mazury

Re: UPS czy warto mieć przy komputerze?

Post autor: mar_kow » 17.06.2018, 22:27

Obrazek

Tak właśnie wyglądała wymiana akumulatora 5Ah na 9Ah Green Cell. Czy dobra firma?? Trudno powiedzieć - na razie sprawuje się dobrze...
UPS to Ever CDS 500 który zyskał na pojemności. Ledowa żarówka 2W awaryjnie na UPS świeci naprawdę długo...
Odpowiedz