Hot tub coil

Jak zadbać o to, by w domu/mieszkaniu było ciepło?
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Hot tub coil

Post autor: djans » 17.07.2016, 21:29

Mam w bloku instalację wodną i grzewczą opartą na pex-ie, a potrzebowałem przestawić jeden grzejnik i jedno ujęcie wody, oraz zdjąć grzejnik zbędny i zawadzający (w kuchni).

Przy tych zabawach oczywiście musiałem odciąć mieszkanie od reszty bloku i doznałem natchnienia (zwłaszcza, że zbędny grzejnik nie został wyrzucony).

Mianowicie jest na szerokim świecie używany wynalazek zwany hot tub coil, który jest po prostu spiralą z rury, którą wstawiamy w ogień i przepuszczamy przezeń wodę.

Spiralę taką przeważnie stosuje się do zagrzania wody w przenośnym jakuzzi (czy jak tam to zwać), ale równie dobrze mogłaby zasilić jakiś pojedynczy grzejnik, albo odcięty od reszty bloku układ.

W razie "niemca" stawiamy spiralę na balkonie, w piecyku gwarantującym maksymalne wykorzystanie ciepła, podpinamy za pomocą półelastycznych pexów do pojedynczego grzejnika, bądź odciętego układu w mieszkaniu (sprawdzić, czy podłączony do reszty bloku równolegle, czy szeregowo) i już możemy się cieszyć ciepłem z najostrzejszego ogniska, bez obaw o wentylację.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: Hot tub coil

Post autor: Piotr » 17.07.2016, 22:10

Sorry za off-top ale przypomniał mi się odcinek serialu "Alternatywy 4" gdzie przerabiali stary parowóz ze złomowiska na kocioł do ogrzewania bloku :D

Wracając do tematu - ciekaw jestem jaką sprawność uzyskałaby tego typu instalacja w praktyce i czy jest to gra warta przysłowiowej świeczki. Czy nie lepiej byłoby na przykład w mieszkaniu wstawić "kozę" i zorganizować wylot spalin (na przykład podpiąć się pod komin wyciągu nad kuchnia czy pod kominy wentylacyjne, albo nawet wykuć dziurę w zewnętrznej ścianie budynku).
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Hot tub coil

Post autor: djans » 17.07.2016, 22:56

Ów parowóz mam zawsze "z tyłu głowy" ;-)

Jasne, że taka spirala w ognisku nawet się nie zbliża do płaszcza wodnego w piecyku, ale jednak łatwiej jest wyprowadzić rurki pex na balkon, niż zorganizować skuteczną wentylację dla kozy ustawionej wewnątrz mieszkania.

Nie wspominając już o fakcie, że miedziana spirala ma wiele zastosowań ;-)
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Hot tub coil

Post autor: linkolm » 30.08.2016, 00:05

A co z obiegiem wody,grawitacyjnie nie da rady musiała by być pompa
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Hot tub coil

Post autor: djans » 30.08.2016, 00:17

Na filmikach z jutube ganiało bez pompy ;-) ale sam nie sprawdzałem, więc nie potwierdzę.
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Hot tub coil

Post autor: linkolm » 30.08.2016, 01:20

Głowy nie dam że nie zadziała ale biorąc pod uwagę przystosowanie instalacji do obiegu wymuszonego mogą być problemy zwłaszcza jeżeli piec będzie na tym samym poziomie co grzejniki.Najlepiej było by to przetestować
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Hot tub coil

Post autor: Krasny » 30.08.2016, 01:25

Bez pompy będzie ganiać przy zachowaniu pewnych zasad jak przekroje rury wysokości zasilania i powrotu.

Wydaje mi się że w razie "problemów" jednak łatwiej wystawić przewód kominowy i odpalić improwizowaną nawet kozę a na niej czajnik lub gar z zupą.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Hot tub coil

Post autor: linkolm » 30.08.2016, 01:36

Jeżeli ktoś ma miejsce żeby przechować czy też wstawić na stałe do mieszkania/domu to ciekawym rozwiązaniem był by piec angielka,w niektórych wersjach może być zamontowana podkowa wodna
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Hot tub coil

Post autor: djans » 30.08.2016, 07:09

O ile komin ma się możliwość wyprowadzić i zapewnić szczelność, to koza będzie przy iście bardziej efektywna.

Fakt, nie pomyślałem o samej instalacji - co innego kładzione ze spadkiem rury tradycyjne, a co innego pracujące pod ciśnieniem rurki nowoczesne. Bez wymuszenia w całym mieszkaniu by pójść nie miało prawa.
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Hot tub coil

Post autor: linkolm » 30.08.2016, 21:57

ciekawe czy dało by się zwiększyć sprawność grzewczą kozy np.poprzez obudowanie wylotu spalin płaszczem wodnym.Można by to zrobić przeprowadzając rurę kominową przez bojler (można wykorzystać stary bojler po wymianie)
Odpowiedz