Ziemniaki + masło

desamparado
Posty: 1
Rejestracja: 06.01.2017, 12:04

Ziemniaki + masło

Post autor: desamparado » 09.01.2017, 11:34

Witam wszystkich serdecznie.
Gdzieś obiła mi się o uszy teza, że organizm człowieka (teoretycznie) mógłby przetrwać bardzo długi okres czasu na diecie opartej na ziemniakach i maśle. Zasługi ziemniaka w ratowaniu ludzi przed śmiercią głodową są dobrze udokumentowane, ale czy ktoś wie coś więcej na ten temat tej kombinacji żywieniowej?
linkolm
Posty: 95
Rejestracja: 29.08.2016, 23:02

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: linkolm » 10.01.2017, 01:43

Pewnie tak,bo ziemniak ma sporo potasu i witaminy C a także inne witaminy co prawda w mniejszych ilościach,ale jednak.Mają niewiele białka(średnio 2%),ale ma ono bardzo dobry skład.Masło jako produkt zwierzęcy zawiera inny zestaw witamin między innymi A,D,K,E i wiele innych.Te dwa produkty jakby się uzupełniały,ale dodał bym do tego szczyptę soli i jakieś jedzenie zawierające białko bo jednak pyra jak i masło to produkty energetyczne(skrobia w ziemniakach,a masło to w większości tłuszcz).No i dochodzi kwestia przechowania ziemniaki w piwnicy raczej wytrzymują do następnego zbioru,ale jednak tracą na wartości przez kiełkowanie,masło można zamrozić.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: Krasny » 10.01.2017, 14:30

Właśnie niedawno się zastanawiałem jak z zamrażaniem masła bo była promocja w Lidlu ;)
Ktoś próbował? Jak się zachowuje po odmrożeniu? Konsystencja pozostaje taka sama?

Wydaje mi się że przeżyć na takiej kombinacji to nie jest jakiś duży wyczyn ale białko na dłuższą metę będzie trzeba dostarczyć.
Może dodajmy do tego jeszcze jajka. Gotowane ziemniaki i jajka zmażone na maśle smaczne i pożywne tylko po tygodniu będzie trudno na to patrzeć ale "głód jest najlepszym kucharzem"
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: djans » 10.01.2017, 23:24

Jak ktoś ma możliwość kopcowania większej ilości ziemniaków co roku, to czemu nie. Lepsze pyry, niż nic. Albo jak komu luzuje kilka m3 w piwnicy...

Inne przechowywanie, to strata miejsca.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: Achrioptera » 11.01.2017, 08:00

Co do mrożenia masła, to można to robić bez problemu. Potwierdzam z własnego doświadczenia.
Martin Nez
Posty: 14
Rejestracja: 04.05.2016, 00:55

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: Martin Nez » 12.01.2017, 01:17

Również potwierdzam z własnego kilkuletniego doświadczenia, że masło może być mrożone. Najlepiej jeszcze jeśli jest w miarę świeże z mleczarni (u mnie w mieście mleczarnia ma swój sklep firmowy), a nie kilkutygodniowe z hipermarketu. ;-)

Pozdr,
MN
Miles
Posty: 16
Rejestracja: 19.12.2016, 14:31

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: Miles » 24.01.2017, 17:51

Co do ziemniaków to bazuję na doświadczeniach dziadka z czasów wojny kiedy przez całą zimę jedli ziemniaki(bez masła) i kiszoną kapustę. Przeżył na tym kilka zim i żyje do dnia dzisiejszego także da się. (aczkolwiek zawsze jak w programach telewizyjnych padało stwierdzenie, że trzeba wykluczyć ziemniaki z diety bo tuczą, to wspominał wyżej wymienione doświadczenia i mówił, że ani grama na ziemniakach nie przytył)
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: djans » 27.01.2017, 19:01

Nie trzeba sięgać do wojennych czasów ;-)

Za mojego dzieciństwa ludzie w piwnicach w blokach trzymali skrzynki z ziemniakami i kamionkowe beczki z kiszoną kapustą. Do tego tylko jeszcze kaszanka i był obiad.
Miles
Posty: 16
Rejestracja: 19.12.2016, 14:31

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: Miles » 28.01.2017, 09:57

A to tak, u mnie w zasadzie też na zimę kupuje się ponad 100kilo ziemniaków, bo jest ku temu miejsce i mamy kamionkową beczkę w której kisimy kapustę. Chociaż z tego co wiem jak się przełoży do słoików to się dłużej przechowa.
To z wojennych czasów chodziło raczej o to, że nawet długotrwała dieta bez białka i tłuszczy (nie w takich ilościach jak się powinno zjadać) nie była jakaś zabójcza. Chociaż ludzie i tak kombinowali jak mogli, żeby zdobyć mięso czy mięsopochodne rzeczy ;)
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Ziemniaki + masło

Post autor: djans » 28.01.2017, 10:08

Kapucha, to jednak jakieś tam źródło białka ;-) Co do tłuszczu, to myślę że smalcu też nie brakowało.
Odpowiedz