Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Jak zadbać o to, by w domu/mieszkaniu było ciepło?
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: djans » 28.03.2017, 19:09

Krasny pisze: Często ludzie demonizują wszelkie piecyki i podgrzewacze zapominając że używają kuchenki gazowej która też może być niebezpieczna.
Fakt, demonizują. Najlepsi są ci, co sugerują, że ogrzewając pokój świecami można się zabić przez wypalenie tlenu :lol:

Kuchenka ma nad piecykami tę przewagę, że płomień nie jest zabudowany, w związku z tym pobiera tyle tlenu, ile potrzebuje.
PAWCIO69
Posty: 292
Rejestracja: 05.03.2017, 15:43

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: PAWCIO69 » 31.03.2017, 15:32

SORGE pisze:
lenny4589 pisze:Witam was wszystkich :D
Jakie macie sposoby na nagrzanie pokoju i łazienki w czasie awarii elektrociepłowni.I mamy porę zimową -20 stopni Celsjusza (wiemy że naprawa potrwa 2 dni ).Nie mamy w mieszkaniu prądu ani ogrzewania. A co byś cię zrobili żeby się ogrzać :?:
Jeśli jest gaz (bo nie wspomniałeś) ogrzewam mieszkanie gazem i na nim grzeję wodę.
Jeśli gazu nie ma to przynoszę z piwnicy 2 turystyczne butlę na propan-butan, kuchenkę, lampkę i "słoneczko grzewcze" (promiennik) do niej.
Jedną z butli i promiennikiem nagrzewam łazienkę, na maszynce podgrzewam wodę. Gdy woda jest zagrzana zakładam na butlę lampkę (łazienkę mam bez okna) i idę się kąpać do łazienki.
Wszystko... ;)

sugeruję nie myć się przez 2 dni, naprawdę można;)
Nie możesz uratować planety, ale możesz zadbać o rodzinę i siebie.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: Bart » 11.05.2017, 20:01

Nawet przy 2-3 dniach i -30'C problem zimna jeszcze nie jest zagrożeniem o ile nie mówimy o domku z kartonu, osobach chorych lub bardzo małych dzieciach.
Bufor cieplny jakim są dziesiątki ton murów, stropów i posadzek zaizolowanych z zewnątrz styropianem czy wełną nie pozwoli na radykalny spadek temperatury wewnątrz. Znacznie gorszy jest silny wiatr połączony z mrozem. Nawet jeżeli temperatura spadnie z 21-22'C do 12-15'C to nie ma mowy o zagrożeniu zdrowia czy życia. Warunkiem jest kaloryczność posiłków pokrywająca zwiększone zapotrzebowanie organizmu.

W opisanej sytuacji wystarczające są obfite posiłki, termos z gorącą herbatą, grube ubrania i ciepłe okrycie ciała połączone z regularnymi ćwiczeniami ruchowymi. Wszyscy domownicy powinni spędzać czas w jednym pomieszczeniu, najlepiej nie narożnym - mającym możliwie mało ścian / stropów zewnętrznych. Warto pamiętać o oknie, które jest najsłabszym ogniwem.

A po przywróceniu ogrzewania trzeba będzie ten bufor cieplny dość długo znów wygrzewać.

Co do samego ogrzewania awaryjnego to promiennik gazowy na LPG lub piecyk naftowy i regularne, szybkie ale krótkie wietrzenie powinny pomóc wytrwać.
Nawet promiennik ze świeczki i doniczki to więcej niż nic.
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: maksymilian_2005 » 03.12.2017, 02:01

a co myślicie o tym aby wziąć odcinek stalowego profilu kwadratowego, grubej rury lub innego radiatora z otworem w środku, podgrzewać to kuchenką gazową, biokominkiem lub ogrzewaczami/świecami a na końcu rury zamontować wentylatorek od komputera ? czyli wykonać taką prowizoryczną nagrzewnicę z nadmuchem - ciekawe jaka byłaby tego wydajność ?
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: Bart » 03.12.2017, 17:34

Czego byś nie zmontował i jak nie udziwnił to nie odda więcej ciepła, niż uzyskasz ze źródła. Ciepło spalania i tak pozostanie w pomieszczeniu. Taka instalacja sprawi jedynie, że ciepło będzie się lepiej rozchodzić zamiast uciekać od razu pod sufit.
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: maksymilian_2005 » 03.12.2017, 23:34

oczywiście, ale pomysł wydaje mi się wart przetestowania - jak będę miał chwilę na testy to spróbuję i dam znać jaki efekt uzyskałem

pozdrawiam
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: maksymilian_2005 » 02.05.2018, 00:12

trochę to trwało ale już wiem że 1 podgrzewacz nie jest w stanie odczuwalnie podgrzać radiatora o wym. ok. 20x20x4cm z małym wiatraczkiem, bez wiatraczka ciepło jest ledwo wyczuwalne, sporo ciepła ucieka pod radiatorem, jak będę miał czas obuduję radiator i użyję powiedzmy 4 podgrzewaczy - dam znać jaki efekt
pozdrawiam
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: Unono » 26.05.2018, 16:31

Bart pisze:Czego byś nie zmontował i jak nie udziwnił to nie odda więcej ciepła, niż uzyskasz ze źródła. Ciepło spalania i tak pozostanie w pomieszczeniu. Taka instalacja sprawi jedynie, że ciepło będzie się lepiej rozchodzić zamiast uciekać od razu pod sufit.
Uzyska mniej ciepła, ponieważ powstaną straty na przewodnictwie cieplnym stali. Jeżeli zastosujesz rurę miedzianą lub aluminiową, straty ciepła zmniejszą się w dużym stopniu, ale i tak nigdy nie spadną do zera. Pomysł jest tylko doświadczeniem , bez praktycznego zastosowania.
Ja mam butlę gazową 11kg i promiennik 2kW katalityczny. Stosując ogrzewanie ogniowe ( nawet świeczki ) należy pamiętać o zapewnieniu dopływu powietrza i odpływie spalin. Braku tlenu w powietrzu nie wyczujesz. Czujesz się słaby, oblewa Cię pot i chce Ci się spać. Znam ( znałem ) ludzi, którzy zmarli ogrzewając się grzejnikiem katalitycznym w busie.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: Bart » 26.05.2018, 17:02

Unono pisze:Uzyska mniej ciepła, ponieważ powstaną straty na przewodnictwie cieplnym stali.
Nie uzyska ani mniej ani więcej tylko tyle ciepła ile daje źródło.
Straty na przewodnictwie? To w co zamieni się energia cieplna?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Nagrzanie pokoju i łazienki :)

Post autor: Unono » 26.05.2018, 21:31

Bart. Zastanawiam się jak Ci tu odpowiedzieć. Termodynamiki uczyłem się 40 lat temu. Teraz zajrzałem i szczerze mówiąc większość wzorów i przekształceń jest dla mnie zbyt mądra. Żeby na nich się oprzeć, musiałbym poświęcić sporo czasu na ich przeanalizowanie. Wybacz, że nie będę ich przytaczał. ale w skrócie mówiąc część energii przekazywanej przez przegrodę idzie na straty. Na co? Chociażby na pracę polegającą na zmianie wymiarów geometrycznych przegrody. Znalazłem takie mądre zdanie w jednej z moich książek dotyczących termodynamiki: "Elementarna praca techniczna określona jest przez elementarną zmianę ciśnienia. Ciśnienie jest ogólnie biorąc zmienne w całej objętości ciała V, ale biorąc pod uwagę jego zrównoważenie w każdym punkcie ciała, można je traktować jak parametr skalarny (tak jak temperaturę). "
Odpowiedz