Zakopać żywność

Gdzie w domu trzymać rzeczy przygotowane na trudne czasy? Gdzie ukryć złoto i trzymać zapas wody?
Awatar użytkownika
MPas
Posty: 23
Rejestracja: 03.05.2016, 20:12

Zakopać żywność

Post autor: MPas » 03.05.2016, 20:44

Planuję zakopać zapas żywności w pobliskim lesie, mam już nawet przygotowane do tego celu wiadra z pokrywami kupione w Castoramie i oczywiście odpowiednie jedzenie. Chętnie podzielę się z wami moimi doświadczeniami. Wszystko jest już przygotowane i teraz tylko kwestia czasu kiedy wyruszę w las. Zastanawia mnie jedno... Jak to wygląda pod względem prawnym, domyślam się, że zakopanie plastikowego wiadra i innych opakowań może być postrzegane jako zaśmiecanie lasu. Tak więc co robić, zaryzykować płacenie mandatu czy dać sobie spokój? Wie ktoś coś więcej na temat, proszę o podpowiedzi. Z góry dziękuję za wszystkie praktyczne rady.
Awatar użytkownika
OskarPOP
Posty: 6
Rejestracja: 03.05.2016, 18:00

Re: Zakopać żywność

Post autor: OskarPOP » 03.05.2016, 20:52

Nie znam sie na leśnictwie , ale wiem kilka rzeczy , a mianowicie...
Każde kopanie , palenie w lesie ognisk , naruszanie ( nie wiem jak to powiedziec ) gleby , runa itp. jest zabronione, budowa ziemianki schronów, a i zwyklego szałasu też.
Polecam ci, (jeśli MUSI to być las a nie moze np. łąka czy pole) to polecam zakopanie tej zywnosci w miejscu mało uczęszczanym , albo dalej od drogi.
:idea: UWAGA nie wiem jak jest w innych miejscach , ale u mnie np. na wjeździe do lasu są kamery i bramki , wiec główne wejscie odpada , jeśli cie zobacza z wiadrami to mandat murowany i to nie mala suma , dlatego najlepiej bokiem . Wiem że to mało etyczne , ale nauka wymaga poświęceń :ugeek: dlatego według mnie powinnieneś to zrobić , jesli podzielisz sie potem wynikami. ;)
Artur Kwiatkowski_DS
Posty: 45
Rejestracja: 28.04.2016, 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zakopać żywność

Post autor: Artur Kwiatkowski_DS » 03.05.2016, 21:09

A jakby tak wziąć dwa wiadra, jedno w drugie wsadzone...

Wejść do lasu z dwoma, wrócić z jednym, pełnym, nie wiem... szyszek?
1/2 ekipy Domowego Survivalu
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Zakopać żywność

Post autor: djans » 03.05.2016, 21:18

Za wynoszenie szyszek też można dostać mandat... Jedynie grzyby i jagody wolno z lasu zabrać.

Jeśli już musicie niszczyć runo leśne i glebę, zróbcie to, proszę, w sposób jak najmniej inwazyjny.

Na studiach miałem odkrywki gleboznawcze, a wygląda to tak:

1) wokół planowanego dołka rozkładamy folię
2) wycinamy szpadlem darń (trawa z korzeniami) i delikatnie odkłada na folię
3) wierzchnią, ciemną warstwę próchniczną odkładamy obok darni
4) jak kopana ziemia zmienia kolor - odkładamy ją na oddzielną kupkę
5) punkt nr 4 powtarzamy, aż do uzyskania satysfakcjonującej głębokości
6) zakopujemy dołek wsypując ziemię z kolejnych kupek, na wierch ładnie układamy darń

Można dodatkowo nieco podlać.

Straty dla przyrody minimalne, maskowanie skrytki idealne.
Artur Kwiatkowski_DS
Posty: 45
Rejestracja: 28.04.2016, 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zakopać żywność

Post autor: Artur Kwiatkowski_DS » 03.05.2016, 21:34

Jesteś w stanie podać podstawę prawną zakazu zbierania w lesie innych rzeczy, niż tylko grzyby i jagody?

Bo widzę zakaz wynikający z kodeksu wykroczeń:
Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Z drugiej strony, jest rozporządzenie o zbieraniu runa leśnego i tam mowa o pozyskiwaniu nawet całych roślin, więc o ile dobrze rozumiem, można wrócić z lasu z wiadrem pełnym sadzonek jagód na przykład.
1/2 ekipy Domowego Survivalu
Awatar użytkownika
MPas
Posty: 23
Rejestracja: 03.05.2016, 20:12

Re: Zakopać żywność

Post autor: MPas » 03.05.2016, 21:44

Dziękuję za odpowiedzi, postaram się aktualizować temat na bieżąco wraz z postępami. Słuszne uwagi zwłaszcza odnośnie kamer czy runa leśnego i gleby. Kto wie, może i udam się na jakąś pobliską polanę. Oby nie wyszło z tego jakieś planowanie popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. :lol:
djans
Posty: 326
Rejestracja: 03.05.2016, 20:58
Lokalizacja: Wrocek

Re: Zakopać żywność

Post autor: djans » 03.05.2016, 22:13

Ustawa o lasach.

Po prostu w terminie "płody runa leśnego" zawierają się pozadrzewne surowce takie jak: owoce leśne, grzyby i zioła lecznicze - do nich odnoszą się zapisy o metodach pozyskiwania całych roślin. O ile oczywiście nie jest to roślina objęta ochroną gatunkową. W praktyce cała krzewinka surowcem nie jest, zatem jej pozyskanie byłoby

Nie spotkałem się z żadnym aktem prawnym, gdzie określenie "płody runa leśnego" byłoby zdefiniowane, albo gdzie owe płody byłyby szczegółowo wyliczone, jeśli o to pytasz.
Awatar użytkownika
MPas
Posty: 23
Rejestracja: 03.05.2016, 20:12

Re: Zakopać żywność

Post autor: MPas » 05.05.2016, 19:37

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiadro spakowane i gotowe do zakopania, miałem to zrobić dziś rano ale nie było czasu na chodzenie z saperką.

Zapakowałem:
4x mięso w słoiku 300g
2x fasolka po bretońsku 500g
2x gołąbki 500g
2x konserwa 300g
2x pieczywo lekkie
5x woda niegazowana 500ml
4x ryż w torebkach 100g
1x orzeszki ziemne 70g

Do tego gratis luzem wrzuciłem zapalniczkę, zapałki, nożyk kuchenny, 2 widelce plastikowe, spirytus salicylowy i opatrunek.
Gratisy wrzuciłem tak przy okazji bo mnie naszło.
Może nie jest to idealny zapas ale lepszy rydz nisz nic.
Dodam jeszcze ze całe wiaderko potraktowałem wcześniej spirytusem jak i wszystkie słoiki i opakowania z jedzeniem. Pomyślałem, że dezynfekcja może zapobiec choćby jakimś grzybom.Wiadro z pokrywą po zamknięciu wygląda na szczelne i raczej nie było potrzeby oklejania go taśmą ale mimo wszystko lepiej zapobiegać niż leczyć.
MaćQ

Re: Zakopać żywność

Post autor: MaćQ » 09.05.2016, 11:11

Pozostaje jeszcze kwestia terminu przydatności do spożycia. Wiadomo, że powinien być on na tyle długi, żeby nie latać co 6 miesięcy do lasu i bawić się w odkopywanie. Jak to wygląda u ciebie?
Artur Kwiatkowski_DS pisze: Bo widzę zakaz wynikający z kodeksu wykroczeń:
Art. 153. § 1. Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Wspaniale 8-) Jak pójdę do lasu zebrać trochę patyków albo wiórków(sic!) na rozpałkę to przywalą karę, ale jak 2 lata temu kilka miejscowości ode mnie wyrżnęli kilkanaście dębów na któryś z kolei supermarket to jest ok.
Awatar użytkownika
MPas
Posty: 23
Rejestracja: 03.05.2016, 20:12

Re: Zakopać żywność

Post autor: MPas » 09.05.2016, 19:03

Termin najczesciej byl do 01.2019 i 11.2018. Poza tym zrezygnowałem z lasu.... moze innym razem :)
Odpowiedz