Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 27.11.2018, 22:48

Gotując go uszkodzisz kompletnie. Ja regenerowałem akumulatory żelowe ( podejrzewam, ze takie masz) trochę w inny sposób: otwierałem cele, strzykawką dolewałem wody destylowanej ( niestety żel wysycha), odstawiałem na 24h i ładowałem go systemem: 4 cykle ładowania - 1 rozładowywania( 4 minuty ładowania 1 min rozładowywania). Aktualnie kupiłem w chinach prostownik, który pracuje w ten sposób. Prąd ładowania Q/4, prąd rozładowywania Q/10. Nie uzyskiwałem pełnej pojemności, ale ok. 70%.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Krasny » 28.11.2018, 14:13

Ten mój to AGM duży, drogi więc warto powalczyć, 70% byłoby spełnieniem marzeń.
Unono pisze:
27.11.2018, 22:48
Prąd ładowania Q/4, prąd rozładowywania Q/10.
Na pewno tak, nie odwrotnie?
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 28.11.2018, 14:25

Tak. Prąd ładowania musi być większy od prądu rozładowania, żeby w efekcie otrzymać w pełni naładowany akumulator. Nie podałem ilości dolewanej wody. Ja przyjąłem zasadę, że płyty muszą być całkowicie zanurzone w elektrolicie ( żelu), więc dolewałem do zakrycia ich górnej krawędzi. Ponieważ jest to mój autorski pomysł, sprawdzony w praktyce, być może że ktoś mi wytknie, ze powinno uzupełniać się czymś odpowiednim dla regeneracji żelu ( może wtedy uzyskałoby się pełne 100% regeneracji), ale akurat nie znalazłem nigdzie opisu z czego jest ten elektrolit ( żel ) robiony.
Spotkałem się z rosyjskimi prymitywnymi prostownikami, w których czas ładowania był równy czasowi rozładowywania - Ładowano go prądem przemiennym ( a raczej dwoma połówkami sinusoidy prądu przemiennego), w którym dodatnia połówka ładowała go prądem Q/4 a ujemna rozładowywała prądem Q/10
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Krasny » 28.11.2018, 23:02

Możesz dokładniej opisać budowę Twojej ładowarki? Jakiś schemat, parametry, napięcia itp?
Podejmę się ratowania tego aku bo chyba warto walczyć o jakiś procent z 230Ah.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Bart » 29.11.2018, 00:28

Z ciekawości spytam o akumulator. Trakcyjny czy UPSowy? Ile to "cena złomu"?
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 29.11.2018, 10:38

Smart Car Battery Charger Intelligent Pulse Repair Type Maintainer 110V/220V Full Automatic Electric Led Display 12V/24V 100AH
https://www.aliexpress.com/item/110V-22 ... 4c4dwr0Oau

Z marszu trzeba wymienić przewód zasilający bo pęka i uważać na ostre krawędzie obudowy. Wprawdzie jest on przewidziany na 100Ah, ale używałem go w układzie 2 x 100AH i sprawdził się idealnie.
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Krasny » 29.11.2018, 14:58

Bart pisze:
29.11.2018, 00:28
Z ciekawości spytam o akumulator. Trakcyjny czy UPSowy? Ile to "cena złomu"?
AGM raczej UPSowy nie sprawdzałem muszę poszukać danych producenta.
Aku na złomie kosztuje powiedzmy 2,70zł/kg a to bydle jakieś 70kg waży ja dałem 100zł


@Unono
Dzięki, myślałem że masz coś zmajstrowane własnoręcznie. Zamawiać nie będę bo czas i nie wiem czy warto w to inwestować. Cena tego aku na złomie + cena ładowarki to ponad połowa kwoty potrzebnej na nowe aku które mnie na razie zadowoli. W ten aku mogę zainwestować czas i prąd + to co mam na stanie nic poza tym, szkoda kasy.
Spróbuję zgodnie z Twoja radą uzupełnić wodę a potem poładuję zasilaczem warsztatowym z ograniczeniem prądu.
Dotarłem do wiedzy mówiącej że powinno się dać 16V z ograniczeniem prądu do 1A. Kilka źródeł tak mówi również algorytmy fabrycznych urządzeń do odsiarczania.

edyta
@Unono w sumie tak sobie myślę że Twoją metodę też mogę na szybko zastosować tyle że nie z takimi parametrami prądowymi (brak zasilacza 50A ;) ).
Zasilacz jest z odcięciem przy zadanym napięciu aku. Dam atmegę z przekaźnikiem który będzie przełączał między ładowaniem a obciążeniem żarówkami.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 29.11.2018, 16:53

Dobry pomysł.
Nawet dobranie mniejszych prądów jest pożądane, gdyż miałem taki przypadek ( wprawdzie z akumulatorem kwasowym, ale może to się zdarzyć z każdym), gdy przyszedł klient z uszkodzonym akumulatorem i przyznał się, że akumulator był dobry, do czasu aż postanowił "wygotować" dużym prądem. Z ciekawości go rozebrałem ( oczywiście akumulator) i okazało się, że płyty się powykrzywiały i pozwierały miedzy sobą.
Wojto
Posty: 58
Rejestracja: 23.10.2016, 17:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Wojto » 04.12.2018, 11:26

Też przymierzam się do projektu zasilania awaryjnego w domu. Chciałbym pójść w kierunku wspomnianego już przez Was, wydzielenia osobnych linii, które będą objęte tym zasilaniem.Na tej linii znajdować się będzie lodówka, zamrażarka, router i gniazdko do podpięcia laptopa i może oświetlenie. Muszę jeszcze policzyć ile mocy będzie na to potrzebne. Chcę zintegrować tutaj zasilanie z paneli słonecznych, baterię akumulatorów, zasilanie z sieci i możliwość podłączenia generatora. Są ciekawe rozwiązania do prostego zintegrowania instalacji solarnej z sieciową na zasadzie działania UPS-a z priorytetem zasilania i ładowania akumulatorów z paneli słonecznych.

Temat jest opisany na stronie Krzyśka 'drewno zamiast benzyny'. W sklepie w którym kupował On kiedyś panele solarne (modernhome) są wspomniane przetwornice napięcia integrujące powyższe obwody. Zaciekawiła mnie zwłaszcza przetwornica napięcia Mean Well TN-1500 (3000) wyposażona w sieciową ładowarkę akumulatorów oraz ładowarkę współpracującą z baterią słoneczną. Pracuje też w tzw. trybie bypass umożliwiającym przekierowanie energii bezpośrednio z wejścia sieci AC do wyjścia inwertera. Inwerter wraz z podłączoną na wejściu siecią AC oraz bateriami tworzy system napięcia gwarantowanego, funkcjonalnie podobnym do UPS. Coś podobnego do opisanego przez Krasnego tylko bez manualnych przełączników. Na stronie jednego ze sprzedawców tego inwertera jest piękny opis zasady jego działania wraz z wykresami czasowymi.

Czy ktoś z Was zastosował tego typu inwerter integrujący? Macie jakieś doświadczenia z pracą tego typu urządzeń? Przyznam, że po przeczytaniu zasady działania takiego urządzenia, wydaje mi się idealny do mojego projektu: zasada UPS-a z priorytetowym ładowaniem akumulatorów z paneli solarnych.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Zabezpieczenie domu w energie elektryczną.

Post autor: Unono » 04.12.2018, 21:02

Zapoznałem się z tą przetwornicą, (Mean Well TN-1500 (3000)). jest ciekawa. Ma w zasadzie wszystko to co potrzebne do fotowoltaiki. Wprawdzie cena (1832zł w elmark) jest lekko zaporowa, ale składając cały system do kupy, ( ładowarka solarna, ładowarka z sieci, przetwornica), kupowane w polskich sklepach wyjdzie na to samo, bo ma to w sobie. Nie wiem jak z niezawodnością. Musiałbym rozebrać i się jej przyjrzeć. Ale skoro produkują ją Chińczycy , trzeba by wbudować zabezpieczenia. N Aliekspress jest w cenie od 400 do 600$USD ( od 1600 do 2300zł)
Z drugiej strony, ja nie gustuje w takich "omnibusach". wolę oddzielne segmenty. Nie wyłącza się całego systemu w razie awarii jednego z podzespołu.
Ta przetwornica bez problemu zasili lodówkę. Nie będzie problemów z jej startem.
Odpowiedz