UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Agregaty, przetwornice, odnawialne źródła energii.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Achrioptera » 12.06.2019, 20:49

Witam
Postanowiłem wrócić do tematu podtrzymania pracy lodówki w razie przerw w dostawie prądu. Tym razem chciałbym prosić o pomoc w obliczeniach na podanym przykładzie.
Lodówka klasy A+ 255 kWh/rok (tyle podaje producent w karcie technicznej). Kojarzę, że przy starcie lodówka może pobierać chwilowo dużo więcej. Nawet jeśli gdzieś na sprężarce jest taka informacja to jej nie znajdę teraz. To trzeba szacować.
Z drogiej strony taki oto UPS: https://restartplus.pl/zasilacz-awaryjn ... e-ogniwa-2 Na większy lub droższy nie mogę sobie pozwolić.

Jak czytać specyfikacje upsa? Zakładając, że lodówka się uruchomi (a może się nie wyłączy?) to ile pociągnie?
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Bart » 12.06.2019, 21:24

Jakiego czasu podtrzymania oczekujesz?
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Achrioptera » 12.06.2019, 21:30

Nie mam oczekiwań. Nie zaskoczy mnie odpowiedź, że dobrany ups podziała 15 min. W tedy na dobre zapomnę o takim rozwiązaniu.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Unono » 12.06.2019, 22:12

Ma moc 2kw, wystarczającą do startu lodówki. Jeżeli chodzi o czas pracy , to ja zastosowałem inny sposób. Wyrzuciłem akumulatory wewnętrzne, wyprowadziłem przewody i podłączyłem zwykły akumulator samochodowy 60Ah. Ale nie podłaczałem lodówki tylko oświetlenie , RTV piec co. ( miałem do dyspozycji 600w UPS i przy właczeniu lodówki od razu mi wywalał). Lodówki z reguły mają moc 260W. Przy pracy ciągłej pobiera prąd ok 21A. przy pracy ciągłej powinna pracować ok 3 godzin. Ponieważ nie pracuje ciągle, ten czas się wydłuży ok. 2x. Zakładając akumulator o wyższej pojemności, uzyskasz dłuższy czas pracy.
Acha. Akumulator ma 18Ah, czyli popracuje w trybie ciągłym ok 40 min ( w idealnych warunkach, nie biorąc pod uwagę poboru prądu przez UPS, jego sprawności itd. Realnie powinien pracować 30 - 35 min z uwagi na cykliczną pracę lodówki)
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Achrioptera » 13.06.2019, 08:41

Czy podłączenie zewnętrznego aku do upsa to skomplikowana sprawa? W sensie doboru parametrów jednego do drugiego elementu.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Unono » 13.06.2019, 09:34

Nie. Tylko po podłączeniu trzeba sprawdzić prąd ładowania i ewentualnie ustawić napięcie progowe, przy którym automatycznie odłącza się ładowanie ( wewnątrz UPS). W praktyce nie powinno wymagać korekty, gdyż obydwa są kwasowe( jeżeli zastosujesz akumulator samochodowy). Co innego jeślibyś zastosował akumulator Li-ON, ale wtedy jak postawisz kawę, podjadę i Ci ustawię :lol: .
Ale jest inny problem. UPS nie chcą współpracować ze zwykłymi agregatami prądotwórczymi ( przełączają wtedy na zasilanie bateryjne). Spowodowane jest to dużymi wahaniami częstotliwości i napięcia, ale i na to są sposoby.
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Bart » 13.06.2019, 11:48

Jeżeli to ma być podtrzymanie na kilkudniowe przerwy to przemyśl zastosowanie wkładów mrożących i otwieranie chłodziarki raz na dobę by zminimalizować straty.
Raz na dobę otwierasz zamrażarkę, przekładasz coś zamarzniętego do chłodziarki - powiedzmy pół kg mięsa i paczkę mrożonych warzyw (półtora kilograma zamarzniętego jedzenia pochłonie ciepło przenikające do chłodziarki i się rozmrozi.
Równocześnie z chłodziarki wyjmujesz to, co planujesz spożyć w danym dniu i zaczynasz obróbkę.

Dla chłodziarki o dobrej izolacji i przy otwieraniu raz na dobę da się tak przetrwać 3-5 dni. Niestety całe jedzenie z zamrażarki będzie trzeba zużyć bo nie powinno się częściowo rozmrożonego ponownie zamrażać.

Pokazany przez Ciebie UPS podziała z chłodziarką bardzo krótko. Energii w nim zgromadzonej użyłbym do ledowego oświetlenia, ładowania komórek czy podłączenia radia.
Aby uzyskać rozsądne czasy podtrzymania musiałbyś zainwestować w duże akumulatory. Aku od motorówki jest jakimś kompromisem użyteczności i ceny i nadaje się do głębokiego rozładowania. Podłączenie aku samochodowego może go zabić bo skonstruowany jest do krótkotrwałego i dużego obciążenia i od razu podładowania.
Awatar użytkownika
Achrioptera
Posty: 148
Rejestracja: 13.06.2016, 16:51
Kontaktowanie:

Re: UPS a lodówka, obliczenia na przykładzie

Post autor: Achrioptera » 13.06.2019, 12:43

Poddaję się i porzucam plany zasilania lodówki. Skieruje swoje plany w stronę małej fotowoltaiki, ale o tym już tu się rozpisywano, wiec mam co czytać.
Dziękuję za rady.
Odpowiedz