Koronawirus

Co dzieje się na świecie i w okolicy?
Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Koronawirus

Post autor: Yogi » 09.02.2020, 09:30

Witam

Od kilku lat śledzę tematykę domowego survivalu (złapałem bakcyla dzięki Panu Lisowi)

W sobotę 25 stycznia zdałem sobie sprawę, że sytuacja z wirusem z wuhan jest bardzo zła.

Przekonały mnie do tego 3 rzeczy.
1. Kwarantanna 11 mln miasta
2. Filmiki prywatne osób z wuhan na youtube. (nie to co mówią oficjalne media)
3. Brak działań, lekceważenie powagi sytuacji ze strony Państwa Polskiego.
Potem każdego dnia informacje potwierdzały słuszność mojej decyzji.

Miałem dylemat czy użyć moich rezerw finansowych na czarną godzinę czy czekać na wypłatę na początku lutego. Zdecydowałem się użyć natychmiast moich rezerw finansowych.(nigdy tego wcześniej nie zrobiłem)
Byłem przygotowany, ale nie pod kątem epidemii.

Moja rodzina to żona i osmiomiesięczna córka.

W sobotę uzupełniłem na full moje zapasy żywności, wody i przede wszystkim zapasy dla mojej 8 miesięcznej córki (mleko, kaszki, jedzenie, pampersy, leki itd)
W sobotę 25 stycznia chciałem kupić maski w aptece... brak, nawet nie można ich zamówić.
Dlatego zamówiłem maski na allegro u dwóch sprzedawców aby mieć pewność aby chociaż 1 doszły (50 szt masek chirugicznych było po 4,6 zł a dziś ...(posiadam inne maski zebrane wcześniej na inne zagrożenia które mogę się przydać)

W kolejnych dniach zrobiłem zapasy żywności na 200% potem środki czystości, środki dezynfekujące (są inne do rąk a inne do powierzchni). Okulary ochronne, rękawice jednorazowe, mydła dezynfekujące, specjalna kurtka i buty (aby łatwiej zdezynfekować)
Żona twierdzi, że zgłupiałem i szykuję się jak na wojnę.

Zebrałem informacje jak zachować się w trakcie epidemii (i jakie środki zaradcze stosują ludzie w Chinach)
Do marketów nawet nie wejdę (tylko małe 2 sklepy na wsi zostają) (wcześniej konieczne zakupy w marketach robiłem wcześnie rano i tuż przed zamknięciem).

Czemu markety odpadają
1. Tłum ludzi 50-200 osób.
2. Produkty i wózki do zakupów które wiele osób dotykało (lub mogło na nie kichnąć)
3. Nie wiadomo jak długo może żyć wirus 3 dni? 7 dni? a może 14 dni? dlatego konieczne jest unikanie takich miejsc. (Edit -Niemieccy lekarze twierdzą, że żyje do 9 dni)
np kupując przez kurierem ma styczność tylko z 2 osobami - kurierem i osobą co pakowała paczkę.

Jakie problemy widzę.
1. Brak miejsca na dalsze zapasy (żona na to narzeka), cześć zapasów umieściłem u teściów i rodziców.
2. To, że ktoś mnie okradnie z zapasów.
3. Ja lub żona możemy zachorować ... a nasza 8 miesięczna córka jest najważniejsza.
4. Córka może zachorować (nawet na inną chorobę) (mieć szczepienia) i musimy udać się z nią do szpitala(przychodni) a to przy epidemii niesie duże ryzyko.
5. Bliska rodzina siostra, dwaj szwagrowie - uważają, że mi odbiło. (ignorują moje rady i ostrzeżenia)
Nie rozumiem czemu ludzie nie chcą zrobić zapasu jedzenia, wody, środków dezynfekujących na min miesiąc. :?
6. Rodzina zwróci się do mnie o pomoc i moje zapasy znacznie zmaleją bo nie odmówię im pomocy mimo,że ignorują zagrożenie.

Pozdrawiam
Yogi

Ps. Obym nie miał racji i mógł wykorzystać w spokojnych czasach moje zapasy.
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Koronawirus

Post autor: Unono » 09.02.2020, 10:10

Nie ty jeden robisz takie zapasy. Ryzyko jest bardzo realne, gdyż mamy prawdopodobnie do czynienia z bronią biologiczną, która prawdopodobnie wymknęła się spod kontroli.
Każdy z nas przygotowuje się na swój sposób. Warto mieć w domu filtr do wody i sposób na otrzymanie dużej ilości wody.Przy 8 miesięcznym dziecku to niezbędne.Warto umieć zrobić destylator i alkohol do dezynfekcji. No i apteczka. Trzeba umieć z niej korzystać przynajmniej w stopniu podstawowym. W razie epidemii, lekarze będą zbyt obciążeni, żeby udzielić pomocy natychmiastowo. Drobne tany trzeba samemu zaopatrzyć. W apteczce powinny być plastry do "zszywania ran". Na naszym forum jest dużo praktycznych porad, o czym na pewno wiesz, warto z nich korzystać. Trzeba dysponować niezależnym sprzętem łączności ( np jakieś radiotelefony), gdyż celem uniknięcia paniki łączność komórkowa, czy internetowa zostanie ograniczona.
Maseczki - w razie epidemii będzie się siedziało w zasadzie w domu - przyjmuję zużycie jednej na dzień ( jest używana tylko do wychodzenia z domu ) przez 2 miesiące. Daje to 60 szt ( myślę, ze zapas 100 szt jest akurat dla Was). Bardziej będą używane rękawiczki lateksowe. Myślę, że 2 paczki wystarczą.
Jeszcze jeden pomysł - wszystkie poradniki warto wydrukować. Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, ze zawsze się psuje w najmniej odpowiedniej chwili. Ostatnio ściągnąłem super poradniki ( z chomika ), o tym jak dawano sobie radę 200 lat temu. Wersja angielska, ale dużo do mnie dotarło. wiedziałem o tych sposobach, ale umknęły mojej uwadze. Gdybyś chciał, mogę podesłać na e-maila.
Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Re: Koronawirus

Post autor: Yogi » 09.02.2020, 20:31

Co warto mieć w razie epidemii Koronowirusa w Polsce.

1.Maski P3,N99, Maski chirurgiczne (w Chinach cześć osób zakłada podwójne maski-lepsza ochrona).
Maski typu P2 i N95 nie były skuteczne przeciwko SARS. Czyli nie będą skuteczne przeciwko Koronawirusowi.
Należy pamiętać, że maska nie daje 100% ochrony. Wirusem możemy zarazić się przez usta,nos, oczy.
2. Żel antybakteryjny, chusteczki, antybakteryjne, mydło antybakteryjne.
3. Środki dezynfekujące oparte na min 70% alkoholu.
4. Rękawice jednorazowe.
5. Okulary ochronne (takie jak gogle narciarskie)(robocze można kupić 3-5 zł sztuka)
6. Środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.
7. Spray do dezynfekcji.
8. Środek do dezynfekcji pranych ubrań np. Dettol
9.Termometr (badający temp na czole)
10.Buty które można łatwo zdezynfekować np. gumowce lub jednorazowe ochraniacze na buty.


Co warto wiedzieć.
W Chinach w miastach poddanych kwarantannie ceny żywności wzrosły 3-6 krotnie, brak warzyw i owoców. Brak środków dezynfekujących i problemy z lekami. Brak Masek.
W rejonach objętych kwarantanną jest obowiązek chodzenia w maskach, ciała zmarłych (wszystkich) są palone. Wprowadzono zakaz pogrzebów.
W całych Chinach brak masek dla małych dzieci.

W Tokio na 8 lutego brak masek, żelów i chusteczek dezynfekujących.
Według niemieckich lekarzy wirus przeżywa do 9 dni na przedmiotach.

Co robimy.
1. Często myjemy ręce.
2. Nie dotykamy miejsc które dotykało wiele osób np. klamki, poręcze, włączniki światła, numerki w windach, domofonach itp.
3. Przed wejściem do domu, samochodu dezynfekujemy ręce, żelem lub chusteczkami itp (na końcu należy także zdezynfekować opakowanie chusteczek czy żelu).
4. Maskę ochronną jednorazową wyrzucamy przed wejściem do domu (wielokrotną dezynfekujemy).
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Koronawirus

Post autor: Unono » 10.02.2020, 21:40

Wiadomość sprzed godziny:
wprowincji Hubei mnożą sie kradzieże żywności. Szczególnie kradzione są warzywa z upraw rolniczych. Na miejscu zostawiane są pieniądze, w zasadzie bezwartosciowe, bo nie można za nie nic kupić.
Chińska Narodowa Komisja Zdrowia zmieniła definicję „potwierdzonego przypadku” #WuhanCoronavirus w swoich najnowszych wytycznych z 7/2. Pacjenci z dodatnim wynikiem na obecność wirusa, ale bez objawów, nie będą już uważani za chorych i nie będą figurowali w rejestrach. To nieuchronnie obniży liczby zakażonych.
Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Re: Koronawirus

Post autor: Yogi » 11.02.2020, 00:29

Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że istnieje obawa, iż niewielka liczba wykrytych dotychczas poza Chinami osób zainfekowanych koronawirusem 2019-nCoV to zaledwie "wierzchołek góry lodowej".
Ghebreyesusa niepokoją przypadki zarażenia się wirusem przez osoby, które nie były w Chinach.
- Wykrycie niewielkiej liczby takich przypadków wskazuje, że mogło dojść do powszechniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w innych krajach; mówiąc krótko, to co obserwujemy dziś, może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej - stwierdził.
Poza Chinami kontynentalnymi wirusa wykryto w 27 państwach i regionach świata, w których zanotowano nieco ponad 330 przypadków zachorowań wywołanych wirusem.

Źródło: Rzeczypospolita

Po 1,5 miesiąca walki z wirusem, chińscy naukowcy przekazali opinii publicznej niepokojące dane. Wedle ich ustaleń, okres inkubacji wirusa może trwać nawet 24 dni, a nie, jak wcześniej podejrzewano, do 14. :arrow: To oznacza, że pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po 3 tygodniach. A zanim się pojawią, człowiek i tak zaraża!
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zauważył na Twitterze, że wirus może rozprzestrzeniać się dużo łatwiej i szybciej, niż dotąd przypuszczano. Szczególnie niepokoją go przypadki zarażeń u osób, które nie były w Chinach.

Głównym objawem, który świadczyć miał o zarażeniu koronawirusem, miała być bardzo duża gorączka, ponad 38 stopni. Po przeanalizowaniu ponad tysiąca przypadków zakażenia, chińscy naukowcy podali, że wysoka temperatura wystąpiła w pierwszych dniach choroby tylko u 44 procent pacjentów.

Co więcej, jak podaje "China Daily", na 1099 przebadanych osób, ponad 25 procent nigdy nie była w Wuhan i nie miała kontaktu z mieszkańcami miasta.

źródlo: Planeta.pl
Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Re: Koronawirus

Post autor: Yogi » 11.02.2020, 08:32

Tego nie pokażą w TV ... zwróćcie uwagę jakie ubrania ochronne noszą i na techniki dezynfekcji :!:
(film z chińskiego internetu z 10 lutego)

https://www.youtube.com/watch?v=vmYJB8cTRTs
Gotowy93
Posty: 73
Rejestracja: 19.03.2019, 22:43

Re: Koronawirus

Post autor: Gotowy93 » 11.02.2020, 10:32

Pare lat temu przy okazji Eboli pamietam, że samo mycie rąk redukowało zachorowania. Rozstawiono w afrykanskich wioskach zbiorniki 1000l i wprowadzono przymus mycia się. Mycie rąk przez 15-30 sekund zabija trochę ponad 90% jej „mieszkańców”. Badania wykazały, że nie ma znaczenia jakiego detergentu użyjemy tylko jak długo trwa mycie. Zwykle mydło wystarczy. Maseczki tez nie zabezpieczą przed wirusami jedynie dają ochronę przed mechanicznym dostarczeniem do ust.
Nie wszystko przewidzimy, ale wszystkiemu zaradzimy.
Mój kanał https://youtube.com/channel/UCa9Es6JCYXaTZ9YsmfbdRSA
Unono
Posty: 500
Rejestracja: 13.05.2018, 22:05

Re: Koronawirus

Post autor: Unono » 11.02.2020, 13:20

Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Re: Koronawirus

Post autor: Yogi » 12.02.2020, 08:44

Przed epidemią.
 
1. Zapoznaj się z poradami na blogu i forum domowy survival. Znajdziesz tam przydatne rady na wypadek każdej sytuacji kryzysowej.
2. Zgromadź i przechowuj zapasy wody i żywności, środków dezynfekujących, higienicznych na okres minimum 1 miesiąca. (im więcej tym lepiej) :arrow: W czasie epidemii możliwość uzupełniania zapasów może być mocno ograniczona.
3. Zrób zapas masek P3, N99, masek chirurgicznych dla siebie i swojej rodziny (także inne środki ochronne).
4. Przygotuj, wyposaż swój dom i miejsce ewakuacji na wypadek epidemii.
5. Jeśli stale przyjmujesz leki upewnij się, że masz ich odpowiedni zapas.
6. Przygotuj dobrze wyposażoną apteczkę domową.
7. Rozmawiaj z rodziną, znajomymi, omów ewentualne zagrożenie i schematy zachowań w odpowiedzi na różne scenariusze.
8. Szukaj informacji o epidemii, zwłaszcza jak masz się zachować w trakcie jej trwania.
9. Zaangażuj się w opracowanie schematów zachowań i pomocy w lokalnej społeczności. W mniejszych miejscowościach może to mieć kluczowe znaczenie. (np. artykuł w lokalnej gazecie jak się zachować w czasie epidemii itd. tutaj potrzeba jest Twoja kreatywność)
 


W czasie epidemii.
 
1. Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi. (tutaj jest problem – osoba potencjalnie zdrowa może zarażać) Jeśli jesteś chory lub podejrzewasz wirusa u siebie unikaj kontaktu z innymi ludźmi aby ich chronić.
2. Jeśli to możliwe to zostań w domu. Ogranicz wyjścia z domu do absolutnego minimum. Unikaj tłumów, miejsc skupiających wielu ludzi.
3. Maska ochronna ma chronić nie tylko Ciebie ale i innych abyś ich nie zaraził kaszlem czy kichnięciem. Maska Ochronna ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.
4. Myj często i dokładnie ręce. :arrow:
5. Unikaj dotykania dłońmi oczu, nosa i ust. Jeśli miałeś kontakt z przedmiotami narażonymi na kontakt z chorymi to ryzykujesz zakażenie. :arrow:
6. Dbaj o dobrą formę fizyczną. Wysypiaj się, dobrze odżywiaj, unikaj stresów.
7. Słuchaj wiadomości i komunikatów służb. W ten sposób będziesz na bieżąco informowany o sytuacji.
8. Pamiętaj, że służby (władze) mogą nie być świadome skali zagrożenia, mogą je lekceważyć lub podawać nieprawdziwe informacje aby nie siać paniki.
9. Zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Trzeba być czujnym i zadbać o siebie i najbliższych.
Yogi
Posty: 91
Rejestracja: 09.02.2020, 09:09

Re: Koronawirus

Post autor: Yogi » 13.02.2020, 15:40

Szanghaj 24 mln, oficjalnie ok 150 osób zarażonych w mieście.
Dobry film o środkach bezpieczeństwa przeciwko wirusowi.

https://www.youtube.com/watch?v=p8cf0sS2Pjk

Patrząc na to co robią Chińczycy Polska nie jest gotowa na epidemie. :cry:
Odpowiedz