Domowy hydrant

Przed włamaniem, pożarem, zalaniem, zombie.
Gotowy93

Domowy hydrant

Post autor: Gotowy93 » 16.01.2020, 17:27

Cześć!
Znalazłem przy okazji porządków wąż który kiedyś służył mi do podmian wody w akwarium (450l wiec nie chciałem chodzić z wiadrami). Wyglądało to tak, że wykręcałem waż od prysznica i wkręcałem szybko złączkę następnie waż i do akwarium.
To mi nasunęło dzisiaj pomysł żeby taką szybko złączkę z zaworkiem mieć na stałe gdzieś np. pod zlewem i w razie pożaru wpiąć 10m węża wyjętego z szafy i wcielić się w strażaka :) wiem wiem oczywiście są gaśnice, ale na tym forum szerzona jest doktryna uniwersalności rozwiązań wiec mając akwarium lub oranżerię pomysł się nada. Raz gasiłem pożar piwnicy takim wężem i uwierzcie mi jedna lub dwie kuchenne gaśnice można sobie darować przy prawdziwym ogniu. Co wy na to? Koszt to nie więcej jak 50zl.
Unono

Re: Domowy hydrant

Post autor: Unono » 17.01.2020, 12:53

Bardzo dobry pomysł. Do małych ognisk pożaru przydatne, z małą uwagą. W wypadku działania pod stresem można zapomnieć o odłączeniu prądu i porażenie prądem gaszącego gwarantowane. Gaśnice z reguły mają dopuszczenie do 1kV.( warto sprawdzić!). Nie gasić w blokach, gdyż tam trudno z reguły dostać się do bezpieczników - ludzie zabudowują je pawlaczami, brak stołka, nie wiedza, gdzie bezpieczniki główne itd, a gniazdka znajdują się ok 10cm nad podłogą.
Gotowy93

Re: Domowy hydrant

Post autor: Gotowy93 » 17.01.2020, 13:59

Eh nie pomyślałem o ignorancji ludzi z zakresu energetyki. Moje mieszkanie ma prawidłowo wykonana instalacje plus oczywiście wyłącznik różnicowoprądowy który odetnie napięcie przy możliwości porażenia.
Żeby nie było gaśnice proszkowa TRZEBA mieć w domu na wypadek gdyby zapaliła się patelnia lub telewizor.
Jeszcze jedna przydatna rada: ubezpiecz mieszkanie wraz z wyposażeniem. Jak to pomaga w gaszeniu? A tak, że nie będziesz miał oporów przed zalaniem paneli podłogowych czy innych wrażliwych sprzętów!
Odpowiedz