Oświetlenie

Przed włamaniem, pożarem, zalaniem, zombie.
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 06.10.2017, 00:18

1. kolego Bart - informuję jeśli nie wiesz: kilowaty dość ściśle łączą się z amperami chyba że to tylko moja teoria :D
2. od mojej szafy w przeciętnym 50 metrowym mieszkaniu do rozdzielni z licznikiem jest 3,5 metra,
myślę że w przytłaczającej większości naszych mieszkań pomiędzy szafą w przedpokoju a licznikiem w przedpokoju nie będzie więcej niż 5 metrów - jeśli tak ciekaw jestem jaki to rozkład pomieszczeń, 12 metrów wystarczy ze sporym zapasem aby to połączyć - resztę okablowania (oświetlenie, włączniki) zostają oczywiście standardowo
3. do baterii słonecznej pisałem o osobnym przewodzie (u mnie jeśli będzie taka możliwość wystarczy ok 7m)
4. merytorycznie: nie nadający się akumulator 50Ah x 12V = 600Wh, 1 mało używany akumulatorek 18650 ten super głębokiego rozładowania 2Ah x 3,7V = 7,4Wh, jeśli urządzenie (np. lodówka lub oświetlenie) pobiera ok. 100W mój lipny akumulator wystarczy na ok. 6h pracy, używany akumulatorek z lapka na jakieś 4 minuty (jeśli wystartuje)
5. PAWCIO69: Bart nie jest bezlitosny - Bart jest czepialski
6. Bart - powiedz wszystkim merytorycznie dlaczego varta silver 100Ah nie nadaje się do awaryjnego podtrzymania oświetlenia w domu przez kilka godzin
7. mówimy o kosztach - wiem że cudowny akumulator głębokiego rozładownia w UPS'ie 75KW byłby lepszy ale chyba przyznacie że lepiej taki akumulator niż żaden
8. ups o którym mówię to http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-ups ... 68306.html
9 . przpraszam Achrioptera że na końcu - już tłumaczę co mam na myśli: osobna instalacja 12v faktycznie byłaby problematyczna, ja piszę o wykorzystaniu istniejącej instalacji i tylko "wstawieniu" pomiędzy licznik a niektóre odbiorniki (np.: oświetlenie lub gniazdo lodówki) zasilacza UPS, tak jakbyś wmontował go sobie w skrzynkę z licznikiem (oczywiście nie fizycznie tylko wpiął 2 przewodami), czyli tak jak piszesz - bateria z przetwornicą - upraszczając - UPS, wtedy nie musisz zmieniać istniejącej instalacji - kabli, włączników, żarówek, halogenów z transformatorami ani ledów z zasilaczami
10. pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 06.10.2017, 00:49

znalazłem fotkę na której widać że testowałem już różne możliwości - 24 akumulatory AGM 7Ah - ze sporego UPS'a
Załączniki
aku3.jpg
aku3.jpg (190.27 KiB) Przejrzano 5936 razy
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Oświetlenie

Post autor: Bart » 06.10.2017, 08:16

Obnażyłeś bezkres ignorancji i braku pojęcia o podstawach fizyki.
Nie istotne ile W/h pobiera chłodziarka. Istotne jest jaki jest prąd rozruchu.
To jest silnik obciążony kompresorem i oporem tłoczenia czynnika chłodzącego.
Co z tego, że to 100W/h skoro przy skoku jest to kilka A lub więcej.
Dla 1A 230V potrzeba ~25A 12V. Dla 6A będzie to już ~1400W chwilowego.
Rozumiesz o co się (wg Ciebie) czepiam?
Awatar użytkownika
Krasny
Posty: 321
Rejestracja: 16.06.2016, 14:31
Lokalizacja: Wielkopolska gdzieś około Lichenia ;)

Re: Oświetlenie

Post autor: Krasny » 06.10.2017, 14:19

Niestety jeśli nie posiada się wiedzy albo nawet posiada to jedyną drogą jest przetrenowanie w praktyce a ta jest bezlitosna.

Zakładam że linkowana przetwornica 600W bujnie lodówkę ale podłączona tylko do niej. Jeśli jednocześnie podłączysz do tego oświetlenie i inne odbiorniki to niestety może być problem.

A teraz najsłabsze ogniwo.
Aku które znamionowo ma 100 Ah, Ty zakładasz że zużyte/używane ma 50 Ah tylko że akumulatory nie starzeją się liniowo. Wraz ze spadkiem pojemności idzie spadek wydajności prądowej.
Dlaczego kolega Bart zwrócił Ci uwagę że aku samochodowe nie bardzo się do tego nadaje.
Ano dla tego że nie lubi głębokiego rozładowania. Można to zrobić raz na jakiś czas ale za każdym razem aku dostanie po doopie.

Twój sposób rozumowania według mnie ma jakiś sens, ale pod warunkiem że klecę coś na szybko z tego co mam pod ręką.
Jeśli myślisz o awaryjnym zasilaniu, takim przemyślanym i działającym niezawodnie (bo tak zakładam że w remoncie mieszkania/domu chcesz coś takiego zrobić) to niestety problemy się piętrzą i kasa ucieka.
Jeśli to ma działać niezawodnie, tak że babcia 80 lat sobie z tym da radę a do tego będzie działać full na zawsze, awaryjnie. To niestety wybombany aku z samochodu i skręcenie czegoś na szybko nie wystarczy.
Potem dochodzi Ci kontrola sprzętu, aku które trzeba co jakiś czas wymienić itp.
Masz na głowie wszystkie wady sprzętu zcentrolizowanego zamiast nauczyć babcię gdzie wetknąć lampkę w powerbank albo jak włożyć 18650 do latarki o ile w niej nie była wcześniej.
Jak już jesteśmy przy babciach to moje nie żyją ale wręczyłbym im latarki z 18650 na pokładzie i kontrolnie co pół roku wymienił ogniwo.
_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
Awatar użytkownika
Krzysztof Lis_DS
Posty: 81
Rejestracja: 28.04.2016, 16:15

Re: Oświetlenie

Post autor: Krzysztof Lis_DS » 06.10.2017, 17:57

Bart pisze:Nie istotne ile W/h pobiera chłodziarka.
Co to są W/h?
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 07.10.2017, 00:39

miało być merytorycznie - ile wasza lodówka pobiera podczas pracy i rozruchu ?
koledzy z grupy pragną faktów a nie teoretycznych rozważań takiego ignoranta jak ja :lol:
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 07.10.2017, 00:56

zapomniałem o akumulatorze:

nie interesuje mnie czy starzeje się wykładniczo czy logarytmicznie - 50Ah miało być przykładem połowy zużycia -
kręci w aucie silnikiem w zimę i obsługuje sporo urządzeń więc dramatu nie ma - i tak jest jakieś 100x pojemniejszy niż nawet nowa 18650, do tego wymieniając częściej akumulator w aucie jesteśmy bardziej pewni jego sprawności w razie W i zmniejszamy koszty zużywając go "bardziej" bez ryzyka że nie odpalimy auta,
kolejnym plusem jest to że możemy go użyczyć zimą sąsiadowi w razie potrzeby bez unieruchamiania swojego auta, a jeśli nastąpi taka potrzeba to bez użycia przetwornic i innych urządzeń do których zaraz doczepi się Bart możemy zagotować wodę na herbatę (drutem) i pewnie zrobić milion rzeczy o których 18650 i lampka led może tylko pomarzyć
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Oświetlenie

Post autor: Bart » 07.10.2017, 09:08

maksymilian_2005 pisze:miało być merytorycznie - ile wasza lodówka pobiera podczas pracy i rozruchu ?
Więc niech będzie merytorycznie.
Wypowiedziałeś twierdzenie, że na zużytym akumulatorze chłodziarka będzie pracować 6 godzin więc to Ty najpierw poprzyj je danymi dotyczącymi prądu pracy i rozruchu chłodziarki i wydajności prądowej przetwornicy i akumulatora.
Ja twierdzę, że przy wskazanej przetwornicy i akumulatorze będzie bieda.
Broń się liczbami. Nie próbuj ośmieszać innych, to broń obosieczna.
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: Oświetlenie

Post autor: maksymilian_2005 » 07.10.2017, 15:28

jak tylko będę miał taką możliwość na pewno to sprawdzę prąd lodówki i dam znać,
więc lodówkę na czas testów praktycznych pozostawmy w zawieszeniu

Bart: to ty pierwszy zacząłeś się czepiać mojego pierwszego postu który:
- był na temat instalacji oświetleniowej o której pisał Achrioptera
- nie dotyczył lodówki ani paneli słonecznych (to miał być dodatek w miarę możliwości)
- nie krytykował niczyjej wypowiedzi (twoje pierwsze zdanie w dyskusji było krytyką)
- mówił o instalacji a nie o lampkach USB (może napisz coś w końcu o instalacji)
- to ty pierwszy przesadziłeś mówiąc o kilkunastu tysiącach (poprzyj to merytorycznie)

pozdrawiam
Bart
Posty: 281
Rejestracja: 10.05.2017, 21:21

Re: Oświetlenie

Post autor: Bart » 07.10.2017, 17:12

maksymilian_2005 pisze:... to ty pierwszy przesadziłeś mówiąc o kilkunastu tysiącach (poprzyj to merytorycznie)
Gdzie?
Odpowiedz