moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Co dzieje się na świecie i w okolicy?
pk1984

moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: pk1984 » 13.07.2016, 03:41

Witam wszystkich, chcialbym poprosic Was wszystkich o przemyslenie i nakreslenie przygotowan w sytuacji nastepujacego scenariusza: dowiadujecie sie ze w firmie w ktorej pracujecie za 3 lata bedzie nowy system i z pewnoscia z Waszego dzialu 2/3 ludzi bedzie niepotrzebnych. Beda zwolnienia chyba ze uda sie np przejsc do innego dzialu wczesniej. Pytanie: jak sie przygotujecie? Sam tez mysle co mozna zrobic i widze kilka obszarow: 1) zdobycie nowych kwalifikacji 2) przygotowanie zapasow oraz srodkow pienieznych 3)zmiana miejsca pracy i/lub zamieszkania.
Awatar użytkownika
Aerlin
Posty: 166
Rejestracja: 06.05.2016, 11:27

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: Aerlin » 13.07.2016, 10:06

Jeśli widzisz, że jesteś tym elementem układanki, który ma wylecieć, to zdecydowanie 1 i/lub 3. Ewentualnie 2, o ile nie będzie kolidowało z pozostałymi. 3 lata to wystarczająco dużo, żeby zrobić nie jeden, a kilka kursów i jeszcze na spokojnie poszukać innego miejsca pracy. Może dodatkowo będzie tak, jak w niektórych firmach państwowych, gdzie przeprowadzało się większe redukcje, że ci, co zgłosili się sami do zwolnienia dostają jakiś bonus od firmy.
Artur Kwiatkowski_DS
Posty: 45
Rejestracja: 28.04.2016, 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: Artur Kwiatkowski_DS » 13.07.2016, 18:41

3 lata to mnóstwo czasu na prowadzenie sensownych działań.

Osobiście nie rezygnowałbym z żadnego z tych wymienionych wariantów.

Orientuj się, co potrzeba, by przenieść się do innego działu, dającego większą perspektywę stabilności.
Staraj się podnosić kwalifikacje. Niekoniecznie myśl od razu o przebranżowieniu się.
Odkładaj pieniądze.
Szukaj pracy w konkurencyjnych firmach z tej samej branży.

Przyznam szczerze, że tak długiej perspektywy pewności zatrudnienia nie ma chyba nikt na rynku pracy w Polsce, nawet ludzie, którzy mają poczucie absolutnej stabilności i umowę na czas nieokreślony.
1/2 ekipy Domowego Survivalu
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 162
Rejestracja: 05.05.2016, 17:47

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: Piotr » 13.07.2016, 21:20

Wszystko zależy od branży w jakiej pracujesz. Jeśli jesteś na przykład specem od serwisowania silników do F-16 to raczej trudno będzie znaleźć pracę gdzieś indziej niż tu gdzie jesteś - wtedy trzeba się nastawić na to, aby być tą 1/3 która zostanie. Jeśli natomiast pracujesz powiedzmy w branży IT to... 3 lata pracy w jednym miejscu to i tak bardzo dużo, praktycznie stagnacja i zmieniaj nawet jeśli nie znajdziesz się w tej 2/3 do wymiany :D Nie ma uniwersalnej odpowiedzi.
Generalnie moim zdaniem nie należy postrzegać takich "redukcji etatów" jako czegoś złego (to jest coś złego tylko dla ludzi myślących w kategoriach "ciepłych posadek"), to tylko wymuszony kontekst zmiany pracy a moim zdaniem tak czy siak niezależnie od tego gdzie się pracuje, trzeba cały czas szukać lepszych możliwości, nie można spoczywać na laurach i stawać się "mentalnym niewolnikiem" swojego pracodawcy. Dawno już minęły czasy gdy człowiek rodził się w mieście X, uczył się zawodu, potem całe życie wykonywał ten zawód w jednym miejscu pracy a na koniec lądował na cmentarzu w tym samym mieście X - ktoś kto jest przywiązany do takiego modelu będzie miał wraz z postępem cywilizacyjnym coraz większe problemy. Teraz ważne jest nie tylko to co umiesz, ale przede wszystkim jak szybko się uczysz nowych rzeczy (i jak szybko oduczasz rzeczy niepotrzebnych - z tym wielu ma problem :D), jakie masz umiejętności interpersonalne (jak pracujesz zespołowo, jak dogadujesz się z klientami itd.) i jakie masz umiejętności adaptacyjne (na przykład czy jesteś gotów za pracą/kontraktem za większą kasę pojechać do innego miasta - na przykład jeśli mentalnie jesteś uwiązany do swojego mieszkania i masz tam swój "bunkier przetrwania", to z automatu jesteś w plecy mobilnością a więc z możliwością znalezienia potencjalnie lepszych źródeł dochodu).
Awatar użytkownika
Borsuk
Posty: 4
Rejestracja: 04.07.2016, 01:39

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: Borsuk » 17.07.2016, 15:54

Trzy lata to bardzo optymistyczna wersja.
Zwykle czasu jest tyle ile ma się okresu wymówienia czyli trzy miesiące max
Zbrojownia
Posty: 44
Rejestracja: 05.07.2016, 13:45
Kontaktowanie:

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: Zbrojownia » 08.08.2016, 12:20

Przez 3 lata można nawet skończyć studia przygotowujące do zupełnie innego zawodu. Nie ma sensu rozważać tak optymistycznych scenariuszy, bo to żadne wyzwanie.
http://zbrojownia.org
Stowarzyszenie kolekcjonerów broni i strzelecki klub sportowy PZSS.
Awatar użytkownika
maksymilian_2005
Posty: 55
Rejestracja: 02.10.2017, 01:18

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: maksymilian_2005 » 12.10.2017, 19:03

sorki że odgrzewam temat ale jestem nowy na forum a dokładnie 3 lata temu miałem podobną sytuację: dowiedziałem się że w związku z coraz mniejszą ilością pracowników "fizycznych" wkrótce nie będzie potrzebny brygadzista którym byłem, czas był nie określony ale w tamtej firmie (w której pracowałem 9 lat) oceniałem pozostały mi czas na 3 - 6 miesięcy,
miesiąc przeglądałem ogłoszenia (których notabene było mało), moje CV nie pasowało do stanowiska na jakie chciałem się ubiegać, aby w ogóle zaprosili mnie na rozmowę musiałem przynajmniej być studentem - zapisałem się więc na studia i złożyłem papiery, w grudniu mijają 3 lata jak pracuję w nowej firmie, ze studiów zrezygnowałem - okazało się że jak już pracujesz nie są tak ważne :)
uważam że wpisy w CV należy kolekcjonować jak narzędzia w skrzynce lub zapasy na trudne czasy,
nie wszystkie się przydały ale kilka wystarczyło aby mnie zatrudnili, mimo zmiany branży, stanowiska i urządzeń przy których przyszło mi pracować,
robię ile mogę żeby zbierać kolejne - jest plan na zmianę za kilka lat - pomimo że będzie to jeszcze większa zmiana branży i stanowiska, może nie będzie konieczna ale dobrze jeśli będzie możliwa ;)
jest takie powiedzenie z którym się całkowicie zgadzam:
"nawet papier toaletowy wie że żeby żyć trzeba się rozwijać"
dywersyfikujmy więc nasze inwestycje :)

pozdrawiam
harmoniusz
Posty: 1
Rejestracja: 11.12.2019, 13:05

Re: moj realny scenariusz - 3 lata i utrata pracy

Post autor: harmoniusz » 11.12.2019, 14:35

Pozwolę sobie odpowiedzieć w tym temacie, bo jest ciekawy. Jeżeli autor tu gdzieś jeszcze jest to jestem ciekawa jak się skończyła jego historia ;)

Tak czy inaczej - trzy lata to szmat czasu i prawdę mówiąc, jeśli nie masz kwalifikacji do zmiany pracy to właśnie od tego bym zaczęła. Natomiast jeśli masz to co Cię tam trzyma? Fachowców brakuje, dlatego pracę można zmienić od razu jeśli jej losy są niepewne, albo czekać na dzień sądu. Wtedy, z doświadczeniem nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś innego. Przedstawiona sytuacja wg mnie nie jest mocno kryzysowa - wystarczy na spokojnie usiąść i ją przeanalizować :)
Odpowiedz